Wakacyjna szychta w Kopalni Srebra

piątek 24 lipca 2015
  • Wakacyjna Szychta to niezwykłe nocne zwiedzanie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach (fot. mat. organizatora)
    Wakacyjna Szychta to niezwykłe nocne zwiedzanie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 15 sierpnia 2015
Zejście na głębokość 40 metrów i fedrowanie z gwarkami przy świetle kaganków – to niektóre atrakcje, jakie czekają na zwiedzających w Kopalni Srebra.

Już 15 sierpnia o godz. 20 pierwsi śmiałkowie zejdą do podziemi schodami ewakuacyjnymi, czyli tzw. przedziałem schodowym. Schody mają ponad 200 stopni i prowadzą na podszybie wydrążonego w 1798 roku szybu Anioł (część dawnej kopalni Fryderyk). Będzie to jedyna okazja, by zobaczyć „Anioła" na żywo. Zwykle turyści do podziemi dostają się za pomocą windy.
Później uczestników szychty czeka podziemna wędrówka na sam przodek. Nie będzie to jednak zwykły spacer, gdyż w niektórych chodnikach zostanie wyłączone oświetlenie elektryczne. Uczestnicy nocnego zwiedzania nie powinni tracić z oczu przewodnika i zamykającego grupę, gdyż tylko te osoby będą miały latarki.

Finałem wyprawy będzie spotkanie z grupą spracowanych gwarków, którzy w jednej z komór fedrują w poszukiwaniu drogocennych kruszców. Uczestnicy nocnej szychty będą mogli chwycić za kilofy i pomóc dawnym górnikom w pracy.
By wziąć udział w nocnym zwiedzaniu podziemi trzeba dokonać rezerwacji w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego, które prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Koszt zwiedzania to 40 zł od osoby.
Rozpoczęcie nocnej szychty zaplanowano na godzinę 20. Zejścia do podziemi odbywać się będą co pół godziny. Ostatnia grupa rozpocznie zwiedzanie o 23.30. W razie większego zainteresowania nocnym zwiedzaniem godziny zostaną wydłużone.

Zabytkowa Kopalnia Srebra mieści się w Tarnowskich Górach przy ul. Szczęść Boże 81. 

Kategoria: Wydarzenia