Festiwal Jabłka z Jerzym Bralczykiem i Kasią Cichopek

wtorek 22 września 2015
 • Festiwal Jabłka odbędzie się 26 września na katowickim Rynku (fot. mat. organizatora)
  Festiwal Jabłka odbędzie się 26 września na katowickim Rynku (fot. mat. organizatora)
 • Katowicki Festiwal Jabłka poprowadzi Kasia Cichopek - na zdjęciu z serialowym synem (fot. archiwum zdjęć na Facebooku Kasi Cichopek)
  Katowicki Festiwal Jabłka poprowadzi Kasia Cichopek - na zdjęciu z serialowym synem (fot. archiwum zdjęć na Facebooku Kasi Cichopek)
 • Na Festiwalu Jabłka zaplanowano m.in. pokazy kulinarne w wykonaniu Remigiusza Rączki (w środku) (fot. archiwum zdjęć na Facebooku Remigiusza Rączki)
  Na Festiwalu Jabłka zaplanowano m.in. pokazy kulinarne w wykonaniu Remigiusza Rączki (w środku) (fot. archiwum zdjęć na Facebooku Remigiusza Rączki)
 • Gościem Festiwalu będzie Jerzy Bralczyk, który opowie o językowych skojarzeniach z jabłkami (fot. wikipedia.org)
  Gościem Festiwalu będzie Jerzy Bralczyk, który opowie o językowych skojarzeniach z jabłkami (fot. wikipedia.org)
Kiedy: 
 • sobota 26 września 2015
Gdzie: Katowice
26 września na katowickim Rynku odbędzie się Festiwal Jabłka. W programie m.in. pokazy gotowania Remigiusza Rączki, językowe skojarzenia z jabłkiem Jerzego Bralczyka, warsztaty kulinarne z jabłkiem w roli głównej oraz mnóstwo innych atrakcji.

Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Sadownicy, którzy przyjadą do Katowic z różnych stron Polski zaprezentują to, czym możemy chwalić się na całym świecie – najsmaczniejsze, najbardziej dorodne i zdrowe jabłka z polskich sadów, którymi częstować będą przybyłych na Festiwal mieszkańców Śląska.
- Wydarzenie w formie pikniku jest znakomitym sposobem, by zwiększyć świadomość społeczeństwa, co do zdrowotnych właściwości jabłek i przyczynić się do zwiększenia spożycia tych owoców, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, której sposób odżywiania się pozostawia wiele do życzenia – mówi Witold Boguta prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w imieniu organizatorów Festiwalu.
W programie Festiwalu Jabłka nie zabraknie atrakcji dla publiczności oraz występów gwiazd. Zaplanowano m.in. pokazy kulinarne w wykonaniu Remigiusza Rączki, które zakończą się degustacją przygotowanych dań – polędwiczek na różowo z karmelizowanymi jabłkami, śledzi z jabłkiem i cebulą oraz wątróbki z jabłkiem i octem winnym. Kolejną atrakcją będzie  quiz „Wszystko, czego nie wiesz o jabłku" połączony z degustacją różnych odmian jabłek i przykładami zastosowań. Tę część przygotuje wykładowca z SGGW – prof. Kazimierz Tomala. Jabłko „na język" weźmie Jerzy Bralczyk, a o jabłkach na swoim stole opowie Katarzyna Cichopek, która poprowadzi program wydarzeń na scenie.
Ponadto przewidziano warsztaty kulinarne, podczas których profesjonalni kucharze będą uczyć, jak przygotować smakołyki z jabłkiem w roli głównej. Do wyboru będą: szarlotka (bez mieszania i jaj) z kaszą manną, cukrem i mąką, ciasteczka serowe z jabłkiem, ajerkuchy z apfelmusym, czyli placuszki na maślance z musem jabłkowym, śledź z cebulą, jabłkiem i ogórkiem kiszonym oraz wątróbka z jabłkiem i octem winnym.
Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych – dla nich przygotowana zostanie strefa zabaw, w której animatorzy prowadzić będą warsztaty artystyczne, zabawy zręcznościowe oraz konkursy z nagrodami. Nie zabraknie ulubionych przez dzieci „dmuchawców", pokazów baniek mydlanych, „baloniaków" oraz malowania buziek. Więcej informacji znajduje się na stronie: Katowice.eu

Kategoria: Wydarzenia