Tradycyjne kiszenie kapusty

piątek 23 października 2015
  • Tradycyjne kiszenie kapusty zaprezentuje Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej (fot. mat. organizatora)
    Tradycyjne kiszenie kapusty zaprezentuje Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • czwartek 29 października 2015
Tradycyjne kiszenie kapusty było kiedyś ważnym, a wręcz rytualnym, wydarzeniem w życiu społeczności wiejskiej. Wspólna praca bardzo zbliżała ludzi, była też okazją do towarzyskiego spotkania.

Na takie towarzyskie kiszenie zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju 29 października o 17 w Galerii Historii Miasta. Inscenizację tradycyjnego kiszenia zaprezentują panie z prężnie działającego Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej.

Tradycja kwaszenia kapusty była opisywana również przez Władysława St. Reymonta w „Chłopach" – powieści nagrodzonej w 1924 r. literacką Nagrodą Nobla. W pierwszej części – Jesień, autor opisał cały proces począwszy od wycinania kapusty w polu, po jej kiszenie w beczkach: „Cała wieś była zajęta wycinaniem i zwożeniem kapusty; pełno jej było po klepiskach, sieniach i izbach, a jak u niektórych i pod okapami siniały kupy główek. Przed domami, wystawione na deszcz, mokły ogromne beczki(...)". Celem widowiska jest przybliżenie tradycji i folkloru śląskiego regionu.

 

 

Kategoria: Wydarzenia