Świąteczny jarmark po śląsku

niedziela 29 listopada 2015
  • Chorzowski jarmark to nie tylko kramy, ale też mnóstwo śląskiej tradycji (fot. mat. organizatora)
    Chorzowski jarmark to nie tylko kramy, ale też mnóstwo śląskiej tradycji (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • czwartek 3 grudnia 2015 - niedziela 6 grudnia 2015
Gdzie: Chorzów
Chorzowski Plac Hutników, na którym stoi pomnik Redena od 3 do 6 grudnia zamieni się w jarmark bożonarodzeniowy. Oprócz drewnianych domków ze świątecznymi ozdobami, słodkościami i grzanym winem stanie tam karuzela wiedeńska. Będzie też można poznać śląskie tradycje świąteczne.

- Koniec z przebieraniem Świętego Mikołaja za krasnoludka! W Chorzowie witamy go tradycyjnie,  po śląsku,  jako biskupa co z nieba przychodzi z gyszynkami - mówi Marek Szołtysek, który podczas jarmarku opowie o regionalnych zwyczajach.

Podczas jarmarku będzie można też przypomnieć sobie przepisy na tradycyjne śląskie potrawy i skosztować wigilijnych potraw z regionu. Remigiusz Rączka, znany z telewizyjnego ekranu kucharz i restaurator przygotuje dla chorzowian m.in. moczkę, makówki i śledzie. Do wspólnej zabawy zaproszą także harcerze z chorzowskiego hufca, którzy poprowadzą warsztaty świątecznego rękodzieła oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. O muzyczną oprawę zadbają m.in. zespół Na Szlaku, chór Gwiazda i Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sanktuarium Św. Floriana.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 3 do 6 grudnia. Kiermasz ze świątecznymi przysmakami i prezentami czynny będzie w godz. od 10 do 18. Na stoiskach kupić będzie można m.in. wyroby rękodzielników: zabawki, dekoracje choinkowe, wianki świąteczne i biżuterię oraz regionalne wyroby, np. miody i chleb. Swoje stoisko będzie miał także chorzowski hufiec oraz Chorzowska Strefa Wolontariatu.

Szczegółowy program kiermaszu można znaleźć na stronie chorzow.eu.

Kategoria: Wydarzenia