OD ROMPLI DO FRANI

niedziela 10 lipca 2016
  • Wystawę "Od rompli do Frani" można będzie oglądać do 21 października (fot. mat. organizatora)
    Wystawę "Od rompli do Frani" można będzie oglądać do 21 października (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • niedziela 10 lipca 2016 - piątek 21 października 2016
Każda rodzic ma na głowie tysiące obowiązków, które zajmują codziennie wiele godzin. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby nie pralki automatyczne, byłoby ich jeszcze więcej. Warto wybrać się do Galerii Historii Miasta, zwiedzić wystawę sprzętów do prania i poczuć ulgę, że żyjemy w XXI wieku.

Choć higiena na dawnej wsi nie odgrywała aż tak ważnej roli jak dziś, znane były liczne sposoby prania i czyszczenia odzieży, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Czynnościami tymi zajmowały się dawniej tylko kobiety. Mnogość i różnorodność zebranych eksponatów, dotyczących procesu prania i prasowania, świadczy o rozwoju technik i narzędzi służących do tych czynności. Na wystawie czasowej prezentowanej w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu Zdroju można obejrzeć m.in. tary do prania (śl. rompla, waszbret), drewniane, szklane i metalowe, dzwon do prania, pralki ręczne, pralkę rotacyjną „Miele”, pralkę bębnową „Volldampf”, wanienki i balie do mycia i prania, maglownice ręczne, magle korbowe, magiel „Piast”, żelazka: żeliwne, z duszą, na węgiel. Zebrano także kolekcję sprzętów do prania z okresu PRL: pralkę typu „Frania”, wirówkę „Światowid”, magiel „Predom”, żelazko elektryczne oraz pokaźny zbiór środków piorących: mydeł oraz proszków do prania.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju – Galerii Historii Miasta, Muzeum Szenderów w Suszcu oraz od osób prywatnych.

Miejski Ośrodek Kultury – Galeria Historii Miasta mieści się w Parku Zdrojowym przy ul. Witczaka 5. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-17. Od 3 lipca do 11 września 2016 r. także w każda niedzielę w godz. 14-19.

Wystawę będzie można zwiedzać do 21 października.

 

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Dopilnujmy, by wakacje były dla dzieci czasem radości (fot. foter.com)

Lato i wakacje to dla najmłodszych czas wolności i zabawy. Niestety, to również czas, kiedy dzieci bardziej niż w innych porach roku narażone są na choroby i wypadki. Dlatego lekarze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach opracowali  listę siedmiu najczęstszych wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci.

Autorami listy są lekarze pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym GCZD, jednego z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W przygotowanym zestawieniu zwracają uwagę, kiedy wizyta w szpitalu z chorym dzieckiem jest konieczna. - Czasem wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Są jednak sytuacje, kiedy wizyta w szpitalu jest niezbędna - mówi Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierownik SOR w GCZD.

Lista prezentuje się następująco:


 

7 wakacyjnych zagrożeń dla zdrowia dzieci