Międzynarodowy Dzień Archeologii

poniedziałek 10 października 2016
  • Makieta wczesnośredniowiecznego grodu (fot. Beata Badura)
    Makieta wczesnośredniowiecznego grodu (fot. Beata Badura)
Kiedy: 
  • sobota 15 października 2016
Gdzie: Bytom
Dzień Archeologii został zainicjowany przez American Institute of Archaeology i każdego roku instytucje, które popularyzują archeologię i dziedzictwo archeologiczne, mogą przyłączyć się do obchodów. Muzeum Górnośląskie i Oddział Górnośląski SNAP jako pierwsze w Polsce znalazły się w międzynarodowym gronie organizatorów.

Dzień archeologii odbędzie się 15 października. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod tytułem „Tajemnice średniowiecznych grodzisk”. O tym, w jaki sposób prowadzi się wykopaliska i badania nieinwazyjne na grodziskach, czym są gródki stożkowate i jaka jest ich geneza, opowiedzą w trakcie obchodów zaproszeni archeolodzy na prelekcjach, które odbędą się w godz. 15.30 -18.  

Dzieci (i nie tylko) będą mogły wziąć udział w warsztatach garncarskich, poznać tajniki tkactwa i zielarstwa, zbudować siedzibę rycerską i poznać archeologiczny język angielski. Warsztaty odbywać się będą w godz. 12-15.

Jeśli dopisze pogoda, o godz. 14 odbędzie się wycieczka na Małgorzatkę, której przewodniczyć będą archeolodzy. Zbiórka przed kościołem na Małgorzatce.  Wydarzeniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa prezentująca najciekawsze zabytki z górnośląskich grodzisk, m.in. Bytomia – Wzgórza św. Małgorzaty, Woźnik i Kochłowic.

Wstęp wolny.

Kategoria: Wydarzenia