Ślonsko betlyjka

poniedziałek 12 grudnia 2016
  • Betlejka ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego (fot. Witalis Szołtys)
    Betlejka ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego (fot. Witalis Szołtys)
Kiedy: 
  • czwartek 15 grudnia 2016 - czwartek 2 lutego 2017
Gdzie: Bytom
W klimat dawnego ludowego Betlejem wprowadzi Was wystawa, na której podziwiać będziecie tradycyjne betlejki śląskie, szopki góralskie i krakowskie.

Na Śląsku stawianie szopki stało się corocznym zwyczajem świątecznym w pierwszej połowie XVII wieku, praktykowanym głównie przez zakony. Niedługo później stajenka trafiła do domów arystokracji, a w wieku XVIII zagościła w domach mieszczan i ludności wiejskiej. Mimo upowszechnienia produkcji masowej, w wielu śląskich domach przetrwał zwyczaj własnoręcznego wyrobu betlejek – ludowych arcydzieł. Ich przykłady można podziwiać od 15 grudnia do 2 lutego w Muzeum Górnośląskim.

Na wystawie „Ślonsko betlyjka” zaprezentowane zostaną betlejki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, z których najstarsza została wykonana na przełomie XIX i XX wieku, a najmłodsze – w latach 90. ubiegłego stulecia. Dla porównania zwiedzający zobaczą również kilka szopek przygotowanych przez górali oraz szopkę krakowską. Wystawę uzupełnią zbiory nawiązujące do przygotowań świątecznych i Wigilii.

Wernisaż odbędzie się 15 grudnia o godz. 17. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli oraz w drugi dzień świąt, 26 grudnia.

 

Kategoria: Wydarzenia