Najdzielniejszy z rycerzy

wtorek 31 stycznia 2017
  • Aby wyeksponować muzyczną płaszczyznę, autorki scenografii pozostawiły spektakl uproszczony i symboliczny (fot. Teatr Dormana)
    Aby wyeksponować muzyczną płaszczyznę, autorki scenografii pozostawiły spektakl uproszczony i symboliczny (fot. Teatr Dormana)
Kiedy: 
  • sobota 4 lutego 2017
Gdzie: Będzin
Od najmłodszych lat warto oswajać dzieci z kulturą wysoką. Okazją do tego może być rodzinne wyjście na spektakl operowy. Na takie widowisko w swoim repertuarze zaprasza Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Opera „Najdzielniejszy z rycerzy” oparta została na kompozycji Krzysztofa Pendereckiego i Marka Stachowskiego z 1965 r., a autorem libretta jest pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Przedstawienie to metaforyczna opowieść o wędrówce, nie tylko tej dosłownej, ale i takiej, w której bohater przekracza granice samego siebie.

Główną postacią spektaklu jest Strach na Wróble, który pewnego dnia dowiaduje się od świerszcza, że gdzieś na świecie żyje król makowy o niesłychanej sile. Strach rezygnuje więc z dotychczasowego życia i wyrusza w podróż, w której spotykają go przygody, jakich nie zaznałby pozostając na swym polu. Przyjdzie mu się zetknąć z wyszydzeniem, kpiną, odrzuceniem ale i bohatersko stoczoną walką, dzięki której dostanie możliwość społecznego awansu. Czy wykorzysta tę szansę?

„Najdzielniejszego z rycerzy” w Teatrze Dzieci Zagłębia wyreżyserował Michał Chorosiński. Aby wyeksponować muzyczną płaszczyznę, autorki scenografii - Justyna Łagowska i Katarzyna Jeznach – w warstwie plastycznej pozostawiły spektakl uproszczony i symboliczny.

 Twórcy spektaklu mają świadomość, że będzie to najprawdopodobniej pierwsze zetknięcie dzieci z taką formą teatru, dlatego w świat opery wprowadzi je… latająca ryba.

Przedstawienie, adresowane do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym spektakl można obejrzeć w sobotę 4 lutego o godz. 16. Bilety kosztują od 15 do 20 zł. Rezerwacje przyjmowane są pod numerem telefonu (32) 269 89 15.

Kategoria: Wydarzenia