Zadziwiająca przyroda
- czwartek 2 marca 2017 - niedziela 2 kwietnia 2017
Najpiękniejsze fotografie 52. edycji konkursu przyrodniczego organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie będą tematem wystawy „Fotografia dzikiej przyrody 2016”. Muzeum Górnośląskie, które od 15 lat prezentuje nagrodzone fotografie w formie wystawy, umożliwi obejrzenie 100 zdjęć autorstwa 79 fotografów z 22 krajów.
W tym roku autorem najlepszej fotografii został Amerykanin Tim Laman, autor zdjęcia „Splecione życia”, przedstawiającego młodego orangutana, wspinającego się na drzewo w Parku Narodowym na indonezyjskiej wyspie Borneo. Zdumiewający kadr zwraca uwagę na to, że populacja orangutanów co roku drastycznie się zmniejsza z powodu wycinki lasów i kłusownictwa. Nagrodzono również zdjęcia juniorów, w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 11–14 lat oraz 15–17 lat. Tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2016 wywalczył 16-letni Gideon Knight z Wielkiej Brytanii, który wykonał zdjęcie kruka siedzącego na gałęzi drzewa, na tle księżyca w pełni.
Zdjęcia prezentowane na wystawie ukazują niezwykłość krajobrazu, flory i fauny, niesamowite piękno i różnorodność otaczającego nas świata, ale również zagrożenia. Dzięki wnikliwemu spojrzeniu fotografów i ich umiejętnościom poznajemy relacje, jakie zachodzą w przyrodzie, jesteśmy świadkami zdarzeń, które fascynują i bulwersują, budzą zachwyt, radość i strach. Zdjęcia uzupełniają opisy, wyjaśniające, jak powstały dane prace oraz co przedstawiają.
Wernisaż odbędzie się 2 marca o godz. 18, a wystawę będzie można oglądać do 2 kwietnia. Będą jej towarzyszyć liczne warsztaty i spotkania dla dzieci.