Zadziwiająca przyroda

środa 22 lutego 2017
  • Fotografia konkursowa Tima Lamana z USA "Posplatane życie"
    Fotografia konkursowa Tima Lamana z USA "Posplatane życie"
  • Fotografia konkursowa Iago Leonardo z Hiszpanii "Znikająca ryba"
    Fotografia konkursowa Iago Leonardo z Hiszpanii "Znikająca ryba"
  • Fotografia konkursowa Willema Krugera z RPA "Podrzucanie termita"
    Fotografia konkursowa Willema Krugera z RPA "Podrzucanie termita"
Kiedy: 
  • czwartek 2 marca 2017 - niedziela 2 kwietnia 2017
Gdzie: Bytom
Najbardziej zadziwiające, wzruszające i wstrząsające zdjęcia przyrody z całego świata, nagrodzone w międzynarodowym konkursie Wildlife Photographer of the Year 2016 będziecie mogli podziwiać w Muzeum Górnośląskim.

Najpiękniejsze fotografie 52. edycji konkursu przyrodniczego organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie będą tematem wystawy „Fotografia dzikiej przyrody 2016”. Muzeum Górnośląskie, które od 15 lat prezentuje nagrodzone fotografie w formie wystawy, umożliwi obejrzenie 100 zdjęć autorstwa 79 fotografów z 22 krajów.

W tym roku autorem najlepszej fotografii został Amerykanin Tim Laman, autor zdjęcia „Splecione życia”, przedstawiającego młodego orangutana, wspinającego się na drzewo w Parku Narodowym na indonezyjskiej wyspie Borneo. Zdumiewający kadr zwraca uwagę na to, że populacja orangutanów co roku drastycznie się zmniejsza z powodu wycinki lasów i kłusownictwa. Nagrodzono również zdjęcia juniorów, w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 11–14 lat oraz 15–17 lat. Tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2016 wywalczył 16-letni Gideon Knight z Wielkiej Brytanii, który wykonał zdjęcie kruka siedzącego na gałęzi drzewa, na tle księżyca w pełni.

Zdjęcia prezentowane na wystawie ukazują niezwykłość krajobrazu, flory i fauny, niesamowite piękno i różnorodność otaczającego nas świata, ale również zagrożenia. Dzięki wnikliwemu spojrzeniu fotografów i ich umiejętnościom poznajemy relacje, jakie zachodzą w przyrodzie, jesteśmy świadkami zdarzeń, które fascynują i bulwersują, budzą zachwyt, radość i strach. Zdjęcia uzupełniają opisy, wyjaśniające, jak powstały dane prace oraz co przedstawiają.

Wernisaż odbędzie się 2 marca o godz. 18, a wystawę będzie można oglądać do 2 kwietnia. Będą jej towarzyszyć liczne warsztaty i spotkania dla dzieci.

 

Kategoria: Wydarzenia