Nawet maluch może zachwycić się barokowym malarstwem

niedziela 7 maja 2017
  • Dziewczynka z sierpówką, Johann Georg Ernst, 3. ćwierć XVIII wieku, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu)
    Dziewczynka z sierpówką, Johann Georg Ernst, 3. ćwierć XVIII wieku, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu)
Kiedy: 
  • sobota 27 maja 2017
Gdzie: Gliwice
Znalezione w kościołach i klasztorach, odkryte na plebaniach i w muzealnych magazynach perły malarstwa barokowego na Śląsku można podziwiać na wystawie w Muzeum w Gliwicach. Zachwycić się mogą nimi także dzieci, dla których zorganizowane zostaną tematyczne warsztaty.

Na wystawę „Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie” składa się trzydzieści obrazów wybitnych artystów. Perłą ekspozycji jest odnaleziony w klasztorze Urszulanek we Wrocławiu obraz Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem, przedstawiający św. Augustyna, Ojca Kościoła.

Oglądając zgromadzone w siedzibie Muzeum w Gliwicach obrazy trudno uwierzyć, że zostały wykonane na prowincji monarchii habsburskiej, jaką w tamtym czasie był Śląsk. Można odnieść wrażenie, że to prace, które powstały w którymś z centrów artystycznych ówczesnej Europy.

27 maja barokowym malarstwem będą mogły zachwycić się dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Po wystawie oprowadzi je przewodnik, a zwiedzanie zostanie połączone z warsztatami zatytułowanymi „Barokowe wariacje”. Zajęcia zaplanowano w Willi Caro w dwóch turach: o godz. 11 i 13.

 

Kategoria: Wydarzenia