Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska

środa 20 września 2017
  • Wystawę archeologiczną możecie oglądać w Muzeum Górnośląskim do 28 lutego (fot. mat. Muzeum Górnośląskie)
    Wystawę archeologiczną możecie oglądać w Muzeum Górnośląskim do 28 lutego (fot. mat. Muzeum Górnośląskie)
Kiedy: 
  • czwartek 21 września 2017 - środa 28 lutego 2018
Gdzie: Bytom
W pasjonującą podróż zabierze Was postać Jerzego Szydłowskiego, wybitnego badacza i inicjatora zakładu archeologii na Uniwersytecie Śląskim. Jego najcenniejsze znaleziska możecie oglądać w Muzeum Górnośląskim.

W 2017 roku mija 20 lat od śmierci wybitnego górnośląskiego archeologa prof. Jerzego Szydłowskiego – jedynego jak dotąd profesora archeologii, który urodził się na Górnym Śląsku (w Rudzie Śląskiej) i przez całe życie zajmował się badaniem pradziejów i wczesnego średniowiecza naszego regionu.

Wsród znalezisk prezentowanych na wystawie znajdą się tajemnicze artefakty, których zastosowanie wciąż budzi ciekawość archeologów. Zobaczycie m.in. unikatowy, najstarszy w Europie instrument dęty – multanki (fletnia Pana) datowany na 800-550 r. p.n.e., znaleziony w tzw. grobie szamana. Z bytomskiego wzgórza Małgorzatka pochodzi XII-wieczna żelazna kłódka, a z górniczą przeszłością miasta związane jest rzadkie znalezisko – kilkusetletnie żelazne narzędzie - żelozko, odnalezione w okolicy zachodniej pierzei rynku. To tylko niektóre przykłady eksponatów prezentowanych na wystawie.

Otwarcie wystawy "Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski - sylwetka mistrza" odbędzie się 21 września o godz. 18 w siedzibie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przy ul. Korfantego 34.

Wystawa potrwa do 28 lutego 2018.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Rozpoczął się rok szkolny, plany lekcji zostały już ustalone, przyszedł czas na znalezienie ciekawych zajęć dodatkowych dla pociechy. Postanowiliśmy Wam to ułatwić i zebrać w jednym miejscu najatrakcyjniejsze, według nas, oferty z województwa śląskiego. Znajdują się wśród nich zarówno warsztaty rozwijające umysł, wyobraźnię czy zdolności manualne, jak i zajęcia sportowe - niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka oraz kulinarne - rozwijające zmysł smaku, świadomość żywieniową oraz kreatywność. 


 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - najlepsze propozycje z regionu