Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska
- czwartek 21 września 2017 - środa 28 lutego 2018
W 2017 roku mija 20 lat od śmierci wybitnego górnośląskiego archeologa prof. Jerzego Szydłowskiego – jedynego jak dotąd profesora archeologii, który urodził się na Górnym Śląsku (w Rudzie Śląskiej) i przez całe życie zajmował się badaniem pradziejów i wczesnego średniowiecza naszego regionu.
Wsród znalezisk prezentowanych na wystawie znajdą się tajemnicze artefakty, których zastosowanie wciąż budzi ciekawość archeologów. Zobaczycie m.in. unikatowy, najstarszy w Europie instrument dęty – multanki (fletnia Pana) datowany na 800-550 r. p.n.e., znaleziony w tzw. grobie szamana. Z bytomskiego wzgórza Małgorzatka pochodzi XII-wieczna żelazna kłódka, a z górniczą przeszłością miasta związane jest rzadkie znalezisko – kilkusetletnie żelazne narzędzie - żelozko, odnalezione w okolicy zachodniej pierzei rynku. To tylko niektóre przykłady eksponatów prezentowanych na wystawie.
Otwarcie wystawy "Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski - sylwetka mistrza" odbędzie się 21 września o godz. 18 w siedzibie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przy ul. Korfantego 34.
Wystawa potrwa do 28 lutego 2018.
Zobacz także
Rozpoczął się rok szkolny, plany lekcji zostały już ustalone, przyszedł czas na znalezienie ciekawych zajęć dodatkowych dla pociechy. Postanowiliśmy Wam to ułatwić i zebrać w jednym miejscu najatrakcyjniejsze, według nas, oferty z województwa śląskiego. Znajdują się wśród nich zarówno warsztaty rozwijające umysł, wyobraźnię czy zdolności manualne, jak i zajęcia sportowe - niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka oraz kulinarne - rozwijające zmysł smaku, świadomość żywieniową oraz kreatywność.