Dziecięce lata w fotoplastykonie

wtorek 2 stycznia 2018
  • "Dziecięce lata naszych przodków" to tytuł seansu w Muzeum Śląskim (fot. mat. Muzeum Śląskiego)
    "Dziecięce lata naszych przodków" to tytuł seansu w Muzeum Śląskim (fot. mat. Muzeum Śląskiego)
Kiedy: 
  • środa 3 stycznia 2018 - niedziela 29 kwietnia 2018
Gdzie: Katowice
„Dziecięce lata naszych przodków” to nowy seans Muzeum Śląskiego przedstawiony na XIX-wiecznym urządzeniu do prezentacji fotografii trójwymiarowych. To nietypowa okazja, by obejrzymy stare zdjęcia w przestrzennej formie.

Choć obraz stereoskopowy (trójwymiarowy) wynaleziony został już w 1838 r. przez Charlesa Wheatstone’a, za właściwego wynalazcę fotoplastykonu uznano Augusta Fuhrmanna – pochodzącego z Namysłowa berlińczyka. On bowiem nadał urządzeniu ostateczny kształt, który rozpowszechnił się na całym świecie. Patent Fuhrmanna zadebiutował w 1885 r. we Wrocławiu. W drewnianej walcowatej konstrukcji mieściło się 25 stereoskopów, urządzenie poruszał mechanizm zegarowy, a oświetlenie było gazowe. Z czasem wprowadzono mechanizm elektryczny.

Prezentowany w fotoplastykonie seans „Dziecięce lata naszych przodków” pokazuje dzieciństwo w XIX-wiecznych dekoracjach, jako słodką idyllę. Przez stulecia dzieci były traktowane jak miniatury dorosłych. Co prawda nigdy nie odmawiano im prawa do zabaw, ale strojem i zachowaniem miały przede wszystkim naśladować swoich rodziców. Odkrycie krainy dzieciństwa, jako świata niekończącej się zabawy i beztroski nastąpiło stosunkowo późno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy bohater dziecięcy pojawił się w literaturze oraz w polu zainteresowań psychologów.

Fotoplastykon znajduje się w siedzibie Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego 3. Seans „Dziecięce lata naszych przodków” oglądać można od 3 stycznia do 29 kwietnia w godzinach otwarcia muzeum (wtorek–niedziela, godz. 10-20). Wstęp w ramach biletów na wystawy.
 

Kategoria: Wydarzenia