Herody na Śląsku

poniedziałek 8 stycznia 2018
  • Przedstawienie "Herody" przybliży śląskie tradycje i zwyczaje okresu okołoświątecznego (fot. mat. MOK w Jastrzębiu-Zdroju)
    Przedstawienie "Herody" przybliży śląskie tradycje i zwyczaje okresu okołoświątecznego (fot. mat. MOK w Jastrzębiu-Zdroju)
Kiedy: 
  • piątek 19 stycznia 2018
W piątek 19 stycznia w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju będzie można zobaczyć inscenizację tradycyjnego kolędowania, które na Śląsku nazywane jest Herodami. Uczestnicy spotkania poznają śląskie tradycyjne i zwyczaje.

Inscenizacja przybliży zanikający zwyczaj odwiedzania domów przez grupy przebierańców, który jest praktykowany w okresie zimowym od 26 grudnia (św. Szczepana) do 6 stycznia (Trzech Króli) lub nawet 2 lutego (Matki Boskiej Gromniczej). Czas ten nazywany jest „szczodrymi dniami”, ponieważ wpuszczenie do domu grupy kolędniczej gwarantuje domownikom pomyślność i dobrobyt na cały rok.

Wydarzenie odbędzie 19 stycznia o godz. 16 w ramach corocznych „Spotkań z tradycją” w Galerii Historii Miasta przy ul. Witczaka 4 w Jastrzębiu Zdroju.

Organizatorami są: Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju oraz Zespół Folklorystyczny „Jastrzymbioki”.

Wstęp jest bezpłatny.

Kategoria: Wydarzenia