Biennale Ilustracji w Pałacu Kultury Zagłębia

środa 28 lutego 2018
  • Udział w wystawie to okazja do podziwiania ilustracji z całego świata (fot. Pałac Kultury Zagłębia)
    Udział w wystawie to okazja do podziwiania ilustracji z całego świata (fot. Pałac Kultury Zagłębia)
Kiedy: 
  • wtorek 27 lutego 2018 - piątek 23 marca 2018
W Pałacu Kultury Zagłębia podziwiać można wystawę, która zainteresuje każde dziecko – autorskie ilustracje książek dla dzieci i młodzieży. Zachwycają one feerią barw i pokazują, jak zmienia się sposób malowania i tematyka w zależności od regionu świata, z którego pochodzą.

Biennale Ilustracji Bratysława to prestiżowy, międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży - odbywa się w każdy nieparzysty rok i jest jedyną tego typu imprezą na świecie. Głównym organizatorem jest Międzynarodowy Dom Sztuki Dla Dzieci BIBIANA w Bratysławie, a patronat nad wydarzeniem obejmuje m.in. UNESCO i Międzynarodowa Unia Książki Dziecięcej.

Każda edycja biennale przyciąga artystów i znawców ilustracji z całego świata. Od 1965 roku zgłoszenia na konkurs nadesłało prawie 8 tysięcy ilustratorów. Podczas przeglądów przyznawane są nagrody: Grand prix, pięć Złotych Jabłek, pięć Plakietek; okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa. Edycja z 2017 roku mogła poszczycić się 373 artystami z 52 krajów, którzy łącznie nadesłali aż 2657 ilustracji. Jury szczególnie doceniło prace autorów z Holandii, Danii, Izraela, Japonii, Meksyku, Ukrainy i Słowacji.

Wystawę oglądać można w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, mieszczącym się przy Pl. Wolności 1. Ekspozycja jest dostępna w godzinach otwarcia tamtejszej Galerii Sztuki: poniedziałek - 13-19, wtorek - 10-16, środa - 13-16.30, czwartek - 10-16, piątek - 13-19.

Wstęp bezpłatny.

 

Kategoria: Wydarzenia