Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu

środa 9 maja 2018
  • 2 kwietnia Muzeum Śląskie rozbłyśnie niebieskim światłem (fot. Sonia Świeżawska)
    2 kwietnia Muzeum Śląskie rozbłyśnie niebieskim światłem (fot. Sonia Świeżawska)
Kiedy: 
  • sobota 12 maja 2018
  • sobota 16 czerwca 2018
Gdzie: Katowice
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Z tej okazji różne budynki użyteczności publicznej na całym świecie symbolicznie podświetlane są na niebiesko. W naszym regionie niebieskim światłem rozbłyśnie Muzeum Śląskie.

Muzeum Śląskie to placówka przyjazna osobom z autyzmem - w 2015 roku otrzymało certyfikat Fundacji Prodeste. Pracownicy Działu Edukacji stale podnoszą swoje kwalifikacje, by jak njalepiej ugościć zwiedzających z wyjątkowymi potrzebami - w tej chwili w Muzeum możliwe jest przygotowanie indywidualnego scenariusza zwiedzania, specjalnie opracowamych opisów wystaw czy korzystanie z materiałów edukacyjnych. 

Muzeum dla każdego

Biorąc pod uwagę wyjątkowe potrzeby osób z ASD w przestrzeni wystawienniczej wyznaczone zostało specjalne miejsce wyciszenia - jego funkcję pełni kameralna Galeria Interim, w której znajdują się siedziska, a położenie z dala od głównej ścieżki zwiedzania pozwala na eliminację nadmiaru bodźców. W stałej ofercie Działu Edukacji znajdują się również zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci oraz młodzieży ze spektrum autyzmu – „Abstrakcja, co to takiego?” i „Czym jest obraz?” oraz inne tematy realizowane po uprzednich uzgodnieniach z wychowawcami. 

Warsztaty dla wyjątkowych zwiedzających

Od kwietnia 2018 roku w przestrzeni wystawy „Na tropie Tomka” odbywać się będą cykliczne warsztaty dla rodzin z dziećmi z ASD oraz niepełnosprawnością intelektualną pt. „Tropy i ślady”. Zajęcia mają charakter zabawy malarskiej inspirowanej pedagogiką Arne Sterne’a i adresowane są do dzieci od 4. roku życia. Kolejne spotkania odbywać się będą w soboty – 28 kwietnia, 12 maja i 6 czerwca – o godz. 12 w siedzibie Muzuem Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Wstęp 7 zł (opiekunowie wstęp wolny). Obowiązują zapisy (d.stanosz@muzeumslaskie.pl, tel. 690455917).

Kategoria: Wydarzenia