Muzyka, taniec i śpiew w Pałacu Kultury Zagłębia

czwartek 5 kwietnia 2018
  • Festiwal od lat gromadzi najlepsze zespoły z różnych zakątków kraju  (fot. mat. organizatora)
    Festiwal od lat gromadzi najlepsze zespoły z różnych zakątków kraju (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • piątek 20 kwietnia 2018 - niedziela 22 kwietnia 2018
Latające ciupagi, piszczące dziewczęta w kwietnych spódnicach i muzyka ludowa w najlepszym wykonaniu po raz 10. zagoszczą w Dąbrowie Górniczej. Wszystko za sprawą Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi”, który od 20 do 22 kwietnia potrwa w Pałacu Kultury Zagłębia.

Głównymi celami Festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi”, podobnie jak poprzednich edycji, jest ochrona dziedzictwa kultury ludowej, a także kultywowanie oraz propagowanie jej bogactwa. Festiwal ma charakter konkursu – przez trzy dni amatorskie grupy folklorystyczne (dziecięce i dorosłe) rywalizują ze sobą, konfrontują doświadczenia i poddają ocenie swoje dokonania artystyczne. W jury konkursu zasiadają eksperci Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Festiwalowi towarzyszą warsztaty dla dzieci oraz kiermasz sztuki ludowej.

W piątek, 20 kwietnia, sceną Sali Teatralnej PKZ zawładną najmłodsi, czyli dziecięce grupy śpiewaczezespoły taneczne i kapele ludowe. Zaprezentują program przygotowany specjalnie na festiwal. W ciągu całego dnia zobaczymy i usłyszymy 24 zespoły z różnych zakątków Polski - łącznie ok. 300 dzieci, które zaraziły się pasją do tańca i śpiewu od swoich rodziców i dziadków.

W sobotę 21 kwietnia oraz w niedzielę 22 kwietnia dzieci ustąpią miejsca dorosłym. W tym roku mury Pałacu Kultury Zagłębia gościć będą w tych dniach 51 grup, co łącznie daje ok. 1000 ludowych artystów, którzy zaprezentują swój kunszt i umiejętności zgromadzonym widzom. 

Wstęp na wszystkie przesłuchania jest bezpłatny i otwarty dla publiczności. Dodatkową atrakcją jubileuszowej, 10. edycji Festiwalu, będzie wystawa w pałacowej Galerii Sztuki pt.: „3 x papier” prezentująca dzieła autorstwa Elżbiety Zrobek, Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej i Magdaleny Szyszkowskiej. Wystawę będzie można podziwiać od 5 kwietnia do 4 maja (wstęp wolny).

Szczegóły wydarzenia można znaleźć na stronie organizatora. Koncerty i pokazy odbęda się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, przy Pl. Wolności 1.
 

Kategoria: Wydarzenia