Argentyński jaszczur opanuje park

czwartek 19 kwietnia 2018
  • 21 kwietnia nastąpi odsłonięcie repliki największego na świecie dinozaura (fot. mat. Parku Zatorland)
    21 kwietnia nastąpi odsłonięcie repliki największego na świecie dinozaura (fot. mat. Parku Zatorland)
  • Argentynozaur cechował się długą szyją, którą potrafił sięgać na wysokość 5. piętra (fot. mat. Parku Zatorland)
    Argentynozaur cechował się długą szyją, którą potrafił sięgać na wysokość 5. piętra (fot. mat. Parku Zatorland)
Kiedy: 
  • sobota 21 kwietnia 2018
Gdzie: Zator
Argentynozaur był największym dinozaurem – ważył około 80-100 ton, miał 13 metrów wysokości i 44 metrów długości. Ruchomą replikę tego fascynującego gada będzie można po raz pierwszy obejrzeć w sobotę 21 kwietnia w Parku Zatorland.

Największy znaleziony dinozaur należał do grupy zauropodów z rodziny tytanozaurów. Żył w okresie środkowej kredy na terenie dzisiejszej Argentyny. Długa szyja umożliwiała mu dosięganie wysoko rosnących liści - potrafił sięgnąć głową na wysokość piątego piętra! Długi ogon stanowił równoważnię dla pozostałej części ciała, służył też do obrony. Ciekawostką jest też to, że Argentynozaur połykał kamienie (tzw. Gastrolity), które jak „młyńskie żarna” miażdżyły pokarm znajdujący się w żołądku – to był jego sposób na ułatwienie trawienia, bo jego zęby i szczęka nie były dostosowane do gryzienia i żucia. Podobne zachowanie obserwujemy u kur – te również połykają kamyki, aby móc strawić pożywienie.

Oficjalna premiera największego na świecie ruchomego dinozaura odbędzie się w sobotę 21 kwietnia w Parku Zatorland w Zatorze. Na odwiedzających czeka też mnóstwo innych atrakcji, które są do dyspozycji przez cały sezon, czyli od 14 kwietnia do 28 października.

Już wkrótce na naszym portalu będziecie mogli wygrać rodzinne wejściówki do Parku Zatorland. Zapraszamy do działu Konkursy.

Kategoria: Wydarzenia