Chłopiec z Gliwic - spektakl oparty na faktach

wtorek 4 sierpnia 2020
  • fot. Krzysztof Kamiński
    fot. Krzysztof Kamiński
Kiedy: 
  • środa 26 sierpnia 2020 - sobota 29 sierpnia 2020
Gdzie: Gliwice
Szewczyk Przemko i jego przyjaciele stawią czoło najeźdźcom i nie dopuszczą do tego, by wróg zawładną ich ukochanym miastem. Pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji historia przedstawia prawdziwe wydarzenie z dziejów Gliwic.

W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i… maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi.

Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.

Po spektaklu dzieci wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach familijnych pt. „Jesteśmy z Gliwic”, podczas których poznają najważniejsze zdarzenia związane z historią Gliwic, odkryją ciekawe fakty dotyczące miasta i wspólnie stworzą plan osobistych gliwickich przestrzeni.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 5 lat. Odbędzie się 26-28 sierpnia o godz. 10 oraz 29 sierpnia o godz. 15 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55-57). Bilety są w cenie 25 zł.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Lato sprzyja wypadom nad wodę. Gdzie na Śląsku znajdziemy akweny, w których można się pluskać? W naszym zestawieniu znajdziecie najbardziej popularne kąpieliska z przebadaną przez Sanepid wodą i atrakcje im towarzyszące.

Gdzie nad wodę? Lista kąpielisk na Śląsku