Tyskie Żywioły pod Żyrafą

środa 22 sierpnia 2018
  • Podczas "Tyskich Żywiołów" dzieci wezmą udział w warsztatach i pokazach, które uzmysłowią im, jak bardzo nasze codzienne decyzje i działania wpływają na środowisko (fot. mat. organizatora)
    Podczas "Tyskich Żywiołów" dzieci wezmą udział w warsztatach i pokazach, które uzmysłowią im, jak bardzo nasze codzienne decyzje i działania wpływają na środowisko (fot. mat. organizatora)
  • Na placu pod Żyrafą stanie też interaktywna istalacja, dzięki której dzieci dowiedzą się, jak niska emisja wpływa na zdrowie, a wytwarzane odpady - na przyrodę (fot. mat. organizatora)
    Na placu pod Żyrafą stanie też interaktywna istalacja, dzięki której dzieci dowiedzą się, jak niska emisja wpływa na zdrowie, a wytwarzane odpady - na przyrodę (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 1 września 2018
Gdzie: Tychy
Kolejna edycja rodzinnej imprezy „Tyskie Żywioły” odbędzie się 1 września pod Żyrafą. Dla najmłodszych przygotowano m.in. Ekotor przeszkód, grę wielkoformatową „Żyrafa vs. Smog”, pokaz filmów i warsztaty Zielone Sprzątanie. Będą też prezenty dla tych, którzy przyniosą ze sobą makulaturę.

Organizatorzy zachęcają, by przyjdź z własnym kubkiem do kawy, aby zwrócić uwagę na problem nadmiaru odpadów, jaki wytwarzamy każdego dnia, przy okazji drobnych decyzji: lody w wafelku czy w plastikowym kubku, piknik w starym stylu czy grill na plaży w otoczce jednorazowych butelek pet i talerzyków. 

Bądź retro

- Będziemy namawiać do bycia retro, do zamiany plastikowej butelki na wielorazowy szklany bidon, który będzie nagrodą konkursową Tyskich Żywiołów, do robienia zakupów z własnymi torbami uszytymi np. z nieprzydatnego T-shirta, do korzystania z sody oczyszczonej i octu zamiast drogich i generujących morze plastikowych odpadów detergentów – mówi Katarzyna Palka, z Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Tychach.

Przynieś słoik i makulaturę

W tym roku plac pod Żyrafą zamieni się w ogromny plac zabaw dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Nowością w tegorocznej edycji będzie udział zaprzyjaźnionej akcji „Zbieramy słoiki”, na której będziemy mogli zostawić zbędne słoiki lub je zabrać - jako najlepsze wielorazowe opakowanie do domu oraz organizacja ekoKINA plenerowego z KinoSzkołą – odbędą się prelekcje i pokazy filmów: przyrodniczego BBC „Dzika Afryka” oraz animowanego pełnometrażowego „Lorax”. Będzie też kącik porad IKEA i akcja bon na eko-drzewko za makulaturę.

Jak wychować ekodzieci

Oprócz minikina, pokazów, warsztatów, interaktywnych instalacji (do eksperymentów) pokazujących m.in. jak niska emisja wpływa na zdrowie, a wytwarzane odpady - na przyrodę (tzw. wyspy śmieci na oceanach), przygotowano także sporo atrakcji, dla najmłodszych. Będzie Ekotor przeszkód, gra wielkoformatowa „Żyrafa vs. Smog”, warsztaty Zielone Sprzątanie oraz Ekodomek. Udział w takich ekozabawach z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości dzieci na temat problemów ekologicznych świata.

Podczas „Tyskich Żywiołów" zostanie zaprezentowany animowany film pełnometrażowy pt. „Lorax”.

Kategoria: Wydarzenia