Walki rycerskie i pokazy sokolnicze na jarmarku

wtorek 4 września 2018
  • Bytomski Jarmark Średniowieczny to moc atrakcji dla całej rodziny (fot. mat. organizatora)
    Bytomski Jarmark Średniowieczny to moc atrakcji dla całej rodziny (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 8 września 2018 - niedziela 9 września 2018
Gdzie: Bytom
Przez dwa dni Park Miejski w Bytomiu zamieni się w obóz rycerski. Jarmark to nie tylko pojedynki na miecze ale również liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak średniowieczny teatrzyk kukiełkowy, warsztaty z garncarstwa, kowalstwa, pisania gęsim piórem i wiele innych.

Bytom kojarzy się głównie z ciężkim przemysłem, jednak warto wiedzieć, że jego dzieje sięgają czasów średniowiecza. Miasto lokowane w 1254 r., jest starsze od Krakowa. Jarmark to doskonała okazja do poznania historii z bliska.

Bitwa Husycka i latające sokoły

W sobotę, 8 września (od godz. 12), na „Polanie zachodniej” Parku Miejskiego odbędzie się szereg widowiskowych konkurencji, w których zmierzą się rycerze z całego kraju. Nie zabraknie pokazowej bitwy, nawiązującej do 1430 r., kiedy pod murami Bytomia odbyły się walki z husytami. Charyzmatyczny duet Katostwo Nyskie zaprezentuje z humorem owianą złą sławą profesję Kata i Inkwizytora. Podczas pokazów sokolniczych będzie można zobaczyć przeloty sów oraz orła i myszołowów. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa ptaków drapieżnych. Dzień zakończą koncerty zespołów Stout i Castel Drems (od godz.19).

Teatr kukiełkowy i akrobatyka konna

Niedziela, 9 września, rozpocznie się muzycznie, koncertem zespołu Roderyk (godz.11). Nie zabraknie pojedynków rycerskich. Tego dnia będzie można zobaczyć pokaz kaskaderki konnej. Dla dzieci zostanie zagrany spektakl średniowieczno – jarmarczny, z użyciem 40 kukiełkowych lalek (godz.15.30).

Jarmarczne kramy i warsztaty

Impreza to również kramy oferujące typowe średniowieczne wyroby i potrawy. Rzemieślnicy poprowadzą warsztaty dla dzieci z garncarstwa, kowalstwa, czerpania papieru czy pisania gęsim piórem. Swoich sił najmłodsi będą mogli spróbować w wytwarzaniu witraży oraz mydełek. Warsztaty odbędą się w sobotę w godz. 11-18 i w niedzielę w godz.11-16.30. Ponadto w drugim dniu imprezy dzieci będą mogły postrzelać z łuku, porzucać włócznią oraz powalczyć z użyciem mieczy sportowych.

Bytomski Jarmark Średniowieczny odbędzie się 8 i 9 września w Parku Miejskim im. F. Kachla (ul. Wrocławska) w Bytomiu na tzw. Psiej Polanie – Amfiteatr. Dokładny harmonogram imprezy znajdziecie na stronie wydarzenia.

Kategoria: Wydarzenia