Skocz z bajtlem do kina we wrześniu

wtorek 4 września 2018
  • Kadr z filmu "Lato 1993" (fot. mat. kina Kosmos)
    Kadr z filmu "Lato 1993" (fot. mat. kina Kosmos)
  • Kadr z filmu "Księgarnia z marzeniami" (fot. mat. kina Kosmos)
    Kadr z filmu "Księgarnia z marzeniami" (fot. mat. kina Kosmos)
  • Kadr z filmu "Letnia szkoła życia" (fot. mat. kina Kosmos)
    Kadr z filmu "Letnia szkoła życia" (fot. mat. kina Kosmos)
  • Kadr z filmu "Żona" (fot. mat. kina Kosmos)
    Kadr z filmu "Żona" (fot. mat. kina Kosmos)
Patronat silesiadzieci.pl
Kiedy: 
  • czwartek 6 września 2018 - czwartek 27 września 2018
Gdzie: Katowice
Seanse „Skocz z bajtlem do kina” zostały stworzony specjalnie z myślą o matkach, ojcach i opiekunach z niemowlakami. Jest to okazja do obejrzenia nowości i nadrobienia zaległości kinowych. Sala jest dostosowana do potrzeb najmłodszych, a repertuar jest bardzo ciekawy.

Niemowlaki mogą przebywać z rodzicami na sali w czasie seansu - na sali kinowej przyciszany jest dźwięk oraz stonowane światło, dostępny jest również przewijak. Spotkania z filmem odbywają się w każdy czwartek września o godz. 12.

6 września – „Księgarnia z marzeniami"

Florence Green (Emily Mortimer - "Party", "Wyspa tajemnic") szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m. in. „Lolitę" Nabokowa oraz "451 stopni Farenheita" Bradbury'ego, i u niektórych wywołuje to oburzenie, a u lokalnych elit nawet protest - wszak książki mogą być niebezpieczne! Bardzo wpływowa dama (Patricia Clarkson – „Więzień labiryntu", serial HBO „Ostre przedmioty") zrobi wiele, by zamknąć ten „sklepik". Florence jednak będzie konsekwentna. Tym bardziej, że zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści (Bill Nighy – „Czas na miłość", „Hotel Marigold"). Film uznany za Najlepszą Adaptację Utworu Literackiego 2017 r., zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści „The Bookshop" Penelope Fitzgerald.

13 września – „Żona”

Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie (Glenn Close i Jonathan Pryce) stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. Joe lubi brylować, Joan jest nieśmiała. Joe nie przykłada wagi do ubioru, Joan jest zawsze elegancka. Joe jest nieco próżny, Joan skromna. Joe pławi się swoją publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy, Joan tymczasem dzieli się swym intelektem, wdziękiem i dyplomacją z prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. To ona dba o dom, kontakt z dorosłymi już dziećmi, pamięta, by Joe zażył lekarstwa o określonej porze. To prawda, zdarzają jej się gorsze chwile, ale jej naturalna godność i poczucie humoru pozwalają pozostać tym momentom w ukryciu. Rok 1993, Joe dowiaduje się, że jego literacki dorobek zostanie uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Jego gwiazda rozbłysła, kiedy poznał Joan w późnych latach pięćdziesiątych XX wieku. Był wtedy jej (żonatym) nauczycielem. Film zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi trzydzieści lat później. Z całym dorobkiem kompromisów, sekretów, zdrad, ale i niezwykłą wzajemną miłością. W drodze do Sztokholmu małżeństwu towarzyszy syn David (Max Irons), aspirujący pisarz, który uważa, że matka nie docenia swego wkładu w karierę męża. A to nie jedyny gość towarzyszący tej podróży. Jest z nimi również Nathaniel Bone (Christian Slater), dziennikarz pracujący nad biografią Castlemana - autoryzowaną lub nie.

20 września - „Letnia szkoła życia”

Mało jest reżyserów, którzy potrafią nakręcić zwykłą rozmowę tak, aby budziła tyle emocji, ile rasowy film akcji. Laureat Złotej Palmy za „Klasę” Laurent Cantet jest takim twórcą. W swoim nowym filmie pokazuje, jak słowa z minuty na minuty stają się zapalnikiem fascynacji, kłótni, a nawet morderstwa. Osią fabuły jest relacja między dojrzałą pisarką i nastolatkiem, którzy poznają się na prowadzonych przez nią warsztatach pisarskich. Chłopak, zafascynowany ideologią skrajnej prawicy, jednocześnie budzi jej niepokój i rozpala wyobraźnię. Na naszych oczach, w malowniczej scenerii portowego miasta La Ciotat, rozgrywa się niebezpieczna gra z zaskakującymi zwrotami akcji. Pomysł na „Letnią szkołę życia” narodził się w głowie Canteta dwadzieścia lat temu, scenariusz pomógł mu rozwinąć Robin Campillo, twórca nagrodzonych w Cannes „120 uderzeń serca". Ich współpraca zaowocowała powstaniem egzystencjalnego thrillera z mocnym wątkiem społecznym, w którym napięcie znajduje ujście w przemocy. „Letnia szkoła życia" to zarazem alegoryczna opowieść o końcu Europy, jaką znamy.

27 września – „Lato 1993”

„Lato 1993” to czarująca i niebanalna podróż w czasie. Film, który doceniła publiczność na całym świecie, w idealnych proporcjach wzrusza i bawi. Carla Simón, wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, z wyczuciem portretuje proces przeżywania starty i ekscytację towarzyszącą budowie nowej rodziny. Jej film łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. Lato 1993 to film, który udowadnia, że szczęście można znaleźć wszędzie - wystarczy się rozejrzeć.

Bilety są w cenie: 18 i 15 zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie kina.

Dla naszych czytelników mamy podwójne zaporszenia na wszystkie seasne w ramach cyklu "Skocz z bajtlem do kina" - zapraszamy do działu Konkursy.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

fot. pixabay

Trwa gorączkowe poszukiwanie zeszytów, piórników, tornistrów. Czy zastanawialiście się jednak nad innym obszarem przygotowania dzieci do nowych wyzwań szkolnych? Przygotowanie umysłu jest równie ważne. Zobaczcie, jakie ćwiczenia pomogą usprawnić rozleniwiony wakacjami umysł. 

Szkolna gorączka, czyli jak się przygotować i nie zwariować?