9. Noc Teatrów Metropolii

czwartek 6 września 2018
  • Podczas tegorocznej Nocy Teatrów Metropolii na dzieci, młodzież i dorosłych czeka wiele atrakcji (fot. mat. organizatora)
    Podczas tegorocznej Nocy Teatrów Metropolii na dzieci, młodzież i dorosłych czeka wiele atrakcji (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 29 września 2018
Ponad 100 spektakli i atrakcji dla dzieci i dorosłych - na scenach śląskich teatrów, a także w plenerze. Komedie i dramaty, warsztaty i pokazy, ciekawe spotkania nie tylko z aktorami oraz happeningi. To wszystko odbędzie się podczas Nocy Teatrów Metropolii.

W sobotę, 29 września, odbędzie się największa impreza teatralna roku, w którą zaangażowały się większe i mniejsze teatry oraz instytucje kultury naszego regionu. Wiele przygotowanych przez nie wydarzeń będzie można zobaczyć za darmo, pozostałe bilety będą w cenach promocyjnych. To również szansa, by zajrzeć za kulisy niektórych teatrów i przymierzyć kostiumy aktorów. Niektóre z nich będzie można nawet kupić.

Teatr Rozbark w Bytomiu

W teatrze wystawiony zostanie spektakl „Rozkosz”, w choreografii Jakuba Lewandowskiego, inspirowany życiem i twórczością słynnego fotografa Irvinga Penna, to pierwsza w jubileuszowym sezonie Rozbarku premiera, która zostanie zaprezentowana właśnie podczas Nocy Teatrów.

Teatr Czarnego Tła w Chorzowie

Teatr zorganizuje rodzinne warsztaty o tajemnicach „czarnego teatru”. Organizatorzy wydarzenia zachęcają, by ubrać się w czarne lub ciemne stroje. Wtedy efekt w ultrafioletowym świetle wypadnie wspaniale

Opera Śląska w Bytomiu

Bajecznie kolorowe kostiumy i charakteryzatorki pomogą widzom przeobrazić się w postaci z operowych spektakli. Będzie można zobaczyć aż trzy spektakle, m.in. rzadko wystawianą operę komiczną Mozarta „Rzekoma ogrodniczka – la finta giardiniera”. Zaś późną nocą, po rozmaitych warsztatach i pokazach dla dzieci, starsi widzowie zaproszeni zostaną do zwiedzania gmachu Opery, w towarzystwie… słynnego upiora.

Teatr Mały w Tychach

Duchy ukrywają się także w ciemnych zakamarkach Teatru Małego i na pewno będą straszyć podczas Nocy Teatrów. Teatr zaprosi także na warsztaty, podczas których będzie można poznać tajniki pantomimy.

Teatr Nowy w Zabrzu

„Morze ciche” to spektakl, w którym aktorki będą posługiwać się m.in. językiem migowym. Słowa natomiast, w połączeniu z komizmem sytuacji i postaci, rozśmieszą nas podczas spektaklu „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera. Teatr Nowy zaprasza również do zwiedzania kulis z dreszczykiem i atrakcjami.

Teatr Gry i Ludzie w Katowicach

W teatrze na dworcu  zagramy w kryminalną grę detektywistyczną, pełną tajemnic i zagadkowych postaci. W wykonaniu Teatru Gry i Ludzie obejrzymy także plenerowy spektakl „Ballada o Janie Wnęku” na placu przed Teatrem Śląskim w Katowicach.

Teatr Śląski w Katowicach

Teatr Śląski w tym roku otwiera drzwi dla każdego. Będą spektakle oraz zwiedzanie garderób i charakteryzatorni. Kostiumy, elementy scenografii i rekwizyty będzie można również kupić. Wystawiona zostanie sztuka „Terror”, odtwarzający głośny proces sądowy Larsa Kocha, który w 2013 roku zestrzelił samolot pasażerski ze 164. osobami na pokładzie. Drugi ze spektakli, zaproponowanych przez Teatr Śląski to komedia Yasminy Rezy „Sztuka”, w której męska przyjaźń wystawiona jest na próbę za sprawą pewnego dzieła sztuki.

Telewizja Katowice

Kostiumy, makijaż i charakteryzacja będą do dyspozycji widzów także w Telewizji Katowice, która przygotowała również spektakle i warsztaty. „Teatr sześciu rzędów” to premiera-niespodzianka, z widzami jako głównymi aktorami. Najmłodsi widzowie będą mogli w „Bajkowym salonie dla dzieci” pobawić się w teatr, pośpiewać i bajkowo umalować buzie.

Teatr Miejski w Gliwicach

Propozycje dla bardzo młodej widowni ma w tym roku Teatr Miejski w Gliwicach. Przedstawienie „W kole” zrealizowano z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 5 lat. Dla małych czarownic i czarodziejów będą też gry i zabawy nawiązujące do spektaklu „Malutka Czarownica”.

Teatr Korez w Katowicach

Teatr przygotował spektakl dla dorosłych - „Mrożona papuga”. Przezabawna komedia z Elżbietą Okupską i Mirosławem Neinertem w rolach głównych - o miłości, dla której fałszuje się dokumenty i wyłudza rentę. Przed spektaklem będzie można porozmawiać z prawdziwym urzędnikiem ZUS, który opowie m.in. o oszustwach.

Teatr Żelazny w Katowicach

Kolejny teatr, który ma swą siedzibę w murach dawnego dworca PKP, przygotował dla dzieci przedstawienie „Pchła Szachrajka”, a dla dorosłych widzów komediodramat „Seks dla opornych” w reżyserii Piotra Wiśniewskiego, który będzie można zobaczyć w dużym studio Telewizji Katowice.

Teatr Bez Sceny w Katowicach

Życiowe komedie, czyli to, co bardzo lubimy, będą do obejrzenia także w katowickim Teatrze Bez Sceny, podczas prawdziwego maratonu teatralnego – będzie można obejrzeć aż trzy spektakle: „Mleczarnia”, Diabelski młyn” i „Focie”.

Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej

Rekord w liczbie spektakli, prezentowanych tej nocy, padnie w „mieście bez teatru”, czyli w Rudzie Śląskiej. MCK im. Henryka Bisty zaprasza na 6 przedstawień, w tym „Serca o zmierzchu” według Jeremiego Przybory, w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

Ateneum nie zaprezentuje w tym roku spektaklu w klasycznym rozumieniu, ale zaprosi do obcowania z teatrem w lubianej przez widzów formie inscenizowanego czytania. A skoro czytane będą znakomite jednoaktówki Antoniego Czechowa - „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” - to gwarantuje to dobrą zabawę i dużo śmiechu.

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Teatr zaprosi na muzyczną komedię korporacyjną „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając” - jeden z najzabawniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Wypełni on jednak tylko cześć programu Nocy Teatrów w Rozrywce. Drugim ze spektakli jest „Szkoła Bluesa”, przedwakacyjna premiera, z historią polskiego bluesa w tle, dużą porcją świetnej muzyki i opowieściami o największych polskich, a zwłaszcza śląskich, asach bluesa.

To zaledwie przedsmak atrakcji 9. Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Więcej informacji, program i repertuar znajdziecie na stronie nocteatrowmetropolii.pl.

Kategoria: Wydarzenia