Zrób zdrowego burgera z mistrzem kuchni

środa 3 października 2018
  • Warsztaty kulinarne z mistrzem kuchni Aleksandrem Zachutą odbędą się 6 października w Centrum Kulinarnym w Chorzowie (fot. mat. organizatora)
    Warsztaty kulinarne z mistrzem kuchni Aleksandrem Zachutą odbędą się 6 października w Centrum Kulinarnym w Chorzowie (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 6 października 2018
Gdzie: Chorzów
Uwielbiacie soczyste, pachnące burgery? O tym, jak zrobić ich zdrową wersję, dowiecie się od specjalisty w tej dziedzinie na warsztatach kulinarnych. Wspólnie z dzieckiem przygotujecie smacznego burgera – marzenie każdego głodomora.

Burgerowarsztaty poprowadzi Aleksander Zachuta – kucharz, który pracował w jednej z najbardziej popularnych restauracji japońskich w Polsce – ZEN, TAO, uczestnik 41. polarnej wyprawy PAN do stacji naukowej na Spitsbergenie, gdzie gotuje dla najlepszych naukowców z zakresu nauk polarnych na świecie.

Chrupiąca bułka, mięso i warzywa

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak zrobić samodzielnie chrupiącą bułkę w różnych smakach. Kolejnym ważnym elementem, którym się zajmą będzie mięso. Nauczą się, jak je przyprawiać i przygotowywać. W burgerze nie zabraknie warzyw. Jakie wybierać, jak kroić i układać? Na te pytania znajdziecie odpowiedz podczas zajęć. Na koniec mali kucharze przygotują domowy sos. Efekt, jaki otrzymają, to zdrowy, domowy burger. Dla miłośników wege również przygotowano ciekawe przepisy.

Edukacja i dobra zabawa

Dzięki warsztatom dzieci zdobędą wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, dobrych manier i reguł savoir-vivre'u, poznają zasady higieny i bezpieczeństwa w kuchni. Mali kucharze nauczą się kreatywnego myślenia, interpretacji przepisów. Ich wyobraźnia podpowie, jak tworzyć własne kompozycje smakowe. A przede wszystkim nabędą umiejętność samodzielnego przygotowania posiłków. Ponadto rozszerzą swoją wiedzę z matematyki, historii czy geografii.

Kulinarna uczta

Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami zjedzą przygotowane burgery. Otrzymają również certyfikat z podpisem Szefa Kuchni.

Warsztaty „Burgery z Olkiem” odbędą się 6 października w godz. 15-18 w Centrum Kulinarnym w Chorzowie (ul. Adamieckiego 8). Koszt warsztatów to 75 zł. (rodzic i dziecko). Rejestracji udziału w zajęciach dokonacie tutaj.

Kategoria: Wydarzenia