Archeologia eksperymentalna – czyli jak oni to robili?
- sobota 20 października 2018
Archeologia eksperymentalna, zwana też doświadczalną, zajmuje się badaniem dawnych technologii. Próbuje rekonstruować techniki budowy np. domów, łodzi, a także sposób wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Dzięki odtworzeniu dawnego przedmiotu, możemy dokładnie dowiedzieć się, do czego on służył.
Potrzebna dziedzina nauki
W programie Dnia Archeologii znajdą się takie atrakcje, które przekonają wszystkich o tym, jak fascynująca i niezwykła jest ta dziedzina nauki. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.30 sesją popularnonaukową. To na niej będzie można znaleźć odpowiedź na pytania: po co archeologom eksperymenty, kim byli metalurdzy epoki brązu oraz z czym eksperymentują rekonstruktorzy? To również okazja do zobaczenia wystawy „Z życia bytomskich szewców i garbarzy” (godz. 13.30).
Warsztaty dla dzieci i dorosłych
Na warsztatach popularnonaukowych uczestnicy przyjrzą się archaicznym metodom wytwarzania krzemiennych narzędzi, budowie pieca, dawnym sposobom wytopu brązu. Podczas warsztatów sami wezmą udział w obróbce brązu, próbując swoich sił w pracy na miechach czy w szlifowaniu gotowych wyrobów. Najmłodsi pobudzą swoją kreatywność i rozwiną zdolności manualne wykonując własny wisiorek z zastosowaniem dawnych metod wiercenia, szyjąc skórzane lub filcowe buciki oraz przekonają się, na czym polegało tkactwo na tabliczkach.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Sesja popularnonaukowa rozpocznie się o godz.12.30 w Sali Kolumnowej. Warsztaty popularnonaukowe odbędą się w godz. 12.30-17.30 w ogrodzie muzealnym. Dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach w godz. 12.30-16.30 w gmachu muzeum.
Wszystkie zaplanowane wydarzenia odbędą się przy ul. W. Korfantego 34 w Bytomiu. Szczegółowy plan imprezy znajdziecie na stronie muzeum.