Dzień Górnika na Nikiszu

poniedziałek 26 listopada 2018
  • 110-letnie osiedle górnicze - Nikiszowiec (fot. wikipedia)
    110-letnie osiedle górnicze - Nikiszowiec (fot. wikipedia)
Kiedy: 
  • wtorek 4 grudnia 2018
Gdzie: Katowice
Zbliża się Barbórka – tradycyjne święto górników. Na spotkanie z górnikiem w stroju galowym, który opowie o swojej pracy zaprasza Muzeum Historii Katowic. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, zwiedzić familok i obejrzeć wystawę „U noc w doma na Nikiszu".

Historia Górnego Śląska jest związana z wydobyciem węgla kamiennego. Wraz z powstaniem kopalni pojawiły się osiedla robotnicze. Jednym z nich jest Nikiszowiec, który w tym roku obchodzi 110–lecie powstania. „Barbórka” - tradycyjne święto górników, zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

W doma na Nikiszu

Zajęcia dla dzieci z okazji Barbórki składać będą się z dwóch części. Pierwsza to możliwość zobaczenia wystaw stałych: „U nos w doma na Nikszu” i „Woda i mydło najlepsze bielidło”. Dzieci z bliska poznają warunki życia w familoku, stosunki rodzinne i lokalne obyczaje, jakie panowały na osiedlu robotniczym.

Poznaj górnika i jego pracę

Druga część zajęć to spotkanie z górnikiem w stroju galowym. Dzieci zobaczą atrybuty związane z tym zawodem, takie jak szabla czy lampka górnicza, wysłuchają opowieści o trudach pracy pod ziemią. To również okazja do spotkania ze swadą i elementami śląskiej godki.

Dzień Górnika na Nikiszu odbędzie się 4 grudnia o godz. 9,10,11,12 oraz 13 w Dziale Etnologii Miasta (ul. Rymarska 4 Nikiszowiec ) w Katowicach. Koszt udziału w zajęciach to 5 zł. Zapisy na konkretną godzinę przyjmowane są pod nr tel. 32 255 14 80.

O wydarzeniu przeczytacie na stronie Muzeum Historii Katowic: http://www.mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/wyklady-wydarzenia/445-dzien-gornika-nikisz.

Kategoria: Wydarzenia