Dzień otwarty Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

środa 6 marca 2019
  • Wszystkie wykłady są bezpłatne i odbędą się w aulach Instytutu Matematyki UŚ (fot. mat. Fb UŚ Dzieci )
    Wszystkie wykłady są bezpłatne i odbędą się w aulach Instytutu Matematyki UŚ (fot. mat. Fb UŚ Dzieci )
Kiedy: 
  • sobota 9 marca 2019
Gdzie: Katowice
Dlaczego potrzebujemy robotów? Po co cząstkom przyspieszenie do prędkości bliskiej prędkości światła w próżni? Jakie są kolory Peru? M.in. takie tematy będą poruszane podczas wykładów dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Śląskim. Poprowadzą je wybitni specjaliści m.in. z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych i Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Uniwersytet Śląski Dzieci od wielu lat organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży pragnących rozwijać i wzbogacać swoje naukowe zainteresowania i pasje.

O robotach, cząstkach maszyn i kulturach

W sobotę 9 marca w godz. 9-13.45 odbędzie się cykl wykładów otwartych dla dzieci, młodzieży i rodziców. Wykłady poprowadzą wybitni specjaliści. Jednym z nich będzie dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat - profesor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, adiunkt w Katedrze Biofizyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezydent International Society for Medical Robotics oraz redaktor czasopisma Medical Robotics Reports. Tytuł wykładu to „Roboty do roboty, czyli dlaczego potrzebujemy Robin Heart’a”. Spotkanie odbędzie się o godz. 11 – dla młodzieży w wieku 13-15 lat i o godz. 13 - dla dzieci w wieku 10-12 lat.

Kolejnym wykładowcą będzie dr Arkadiusz Gorzawski - fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Specjalista w symulacjach i kontroli trajektorii wiązek w akceleratorach cząstek oraz w badaniach związanych z interakcjami wiązek z elementami tych urządzeń. Poprowadzi on wykład „CERN - małe cząstki w dużych maszynach”. Wykład skierowany jest do dzieciom i młodzieży w wieku 10-15 lat i odbędzie się o godz. 12.

Dzieciom w wieku 5-6 lat z pewnością spodoba się temat „Ty nosisz sari, a ja puchową kurtkę. Opowieść o różnych kulturach” – to spotkanie poprowadzi mgr Ewa M. Walewska i odbędzie się ono o godz. 9. „Kolory Peru” – na spotkanie o takiej tematyce zaprasza mgr Karolina Marzyńska - o godz. 11 - dzieci w wieku 7-9 lat, a o godz. 9 i 13 – rodziców.

Wszystkie wykłady są bezpłatne, odbędą się w aulach Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Bankowa 14. Każdy potrwa 45 min. Szczegółowy program oraz opisy wykładów otwartych znajdują się na stronie Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

Kategoria: Wydarzenia