Pełna dowcipu i wartkiej akcji historia „Chłopca z Gliwic”

poniedziałek 8 kwietnia 2019
  • Spektakl to prawdziwe wydarzenia z dziejów Gliwic (fot. mat. organizatora)
    Spektakl to prawdziwe wydarzenia z dziejów Gliwic (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • czwartek 9 maja 2019 - sobota 11 maja 2019
Gdzie: Gliwice
Przedstawienie to opowieść o przygodach dzielnego szewczyka Przemko i jego towarzyszki Jadwigi. Czy uda im się obronić miasto? Kto im w tym pomorze? O tym przekonacie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

„Chłopiec z Gliwic” to pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji historia, która w teatralny sposób przedstawia prawdziwe wydarzenia z dziejów Gliwic. Spektakl wyreżyserował Ireneusz Maciejewski. Przedstawienie czerpie z konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych.

Historia Przemko i Jadwigi

W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.

Przedstawienie będzie można zobaczyć od 9 do 11 maja na Małej Scenie w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat). Cena biletów to 24 zł - normalny i 19 zł – ulgowy. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 5 lat.

Szczegółowe informacje o spektaklach i biletach można znaleźć na stronie teatru.

Kategoria: Wydarzenia