Spotkaj przybyszy z kosmosu

wtorek 7 maja 2019
  • Wykład jest bezpłatny i odbędzie się w auli Instytutu Matematyki UŚ (fot. mat. pixabay)
    Wykład jest bezpłatny i odbędzie się w auli Instytutu Matematyki UŚ (fot. mat. pixabay)
  • Wykład jest bezpłatny i odbędzie się w auli Instytutu Matematyki UŚ (fot. mat. Fb UŚ Dzieci)
    Wykład jest bezpłatny i odbędzie się w auli Instytutu Matematyki UŚ (fot. mat. Fb UŚ Dzieci)
Kiedy: 
  • sobota 11 maja 2019
Gdzie: Katowice
Niebawem będziecie mogli stanąć oko w oko z przybyszami z kosmosu, zbudować detektor i zobaczyć ślady cząsteczek przelatujących przez nasze ciała. To wszystko podczas wykładu na Uniwersytecie Śląskim Dzieci. Poprowadzi je naukowiec z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie.

Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Gorzawski - fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Specjalista w symulacjach i kontroli trajektorii wiązek w akceleratorach cząstek oraz w badaniach związanych z interakcjami wiązek z elementami tych urządzeń.

Tajemnicze ślady cząstek

11 maja dzieci i dorośli spotkają się z niezwykłymi przybyszami z kosmosu. Z głębi naszej Galaktyki i z odległych galaktyk Wszechświata dociera do Ziemi promieniowanie kosmiczne. Biegnące z dalekiego kosmosu fale elektromagnetyczne i rozpędzone do prędkości bliskiej prędkości światła cząstki o ogromnej energii bombardują nieprzerwanie naszą planetę. Do powierzchni Ziemi dociera ogromna liczba cząstek wtórnych tworzących kaskadę. Na wykładzie będzie można zobaczyć ich ślady i przekonać się na własne oczy ile ich jest. Uczestnicy zbudują i uruchomią proste detektory, komory mgłowe, które umożliwią obserwację torów ich ruchu, jak również spróbują wykryć je telefonem.

Wykład „Przybysze z kosmosu. Tajemnicze ślady cząsteczek” odbędzie się 11 maja o godz.12 w auli im. M. Kopernika Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 14). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kategoria: Wydarzenia