Zajrzyj do ula i zasiej łąkę

poniedziałek 13 maja 2019
  • Podczas zajęć uczestnicy zajrzą do ula (fot. mat. Fb Pasieka Edukacyjna - Skrzydlaci Przyjaciele)
    Podczas zajęć uczestnicy zajrzą do ula (fot. mat. Fb Pasieka Edukacyjna - Skrzydlaci Przyjaciele)
  • Imprezie towarzyszyć będzie akcja „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady” (fot. mat. organizatora)
    Imprezie towarzyszyć będzie akcja „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady” (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • niedziela 19 maja 2019
Gdzie: Mikołów
Jak powstaje miód, na czym polega zapylanie roślin? - na te pytania znajdziecie odpowiedź podczas warsztatów w pasiece. Zrobicie również typowy przegląd ula. To jedna z atrakcji Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

19 maja na Sośniej Górze upłynie pod hasłem bioróżnorodności i jej ochrony. Dodatkowo odbędzie się akcja „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady”, polegająca na zbiórce odpadów elektronicznych i elektrycznych (godz. 12-16, parking szutrowy przy bramie głównej) w zamian za bilety wstępu do obiektów kultury i sportu.

Gra terenowa i roślinne kapsuły ratunkowe

Tego dnia w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będzie można wziąć udział w wielu atrakcjach. W Ogrodzie Czerwonym (ul. Grudniowa) odbędzie się gra terenowa - „Ogrodowe różnorodności”. Podczas warsztatów „roślinne kapsuły ratunkowe” będzie można zobaczyć w powiększeniu nasiona oraz pyłki różnych gatunków roślin. Pod binokularem i mikroskopem mogą przywołać skojarzenie z piłką do rugby, gwiazdy, a nawet miny morskiej. Na stanowisku Państwowej Inspekcji Ochronny Roślin i Nasiennictwa będzie można dowiedzieć się o przenikaniu i rozprzestrzenianiu szkodliwych organizmów dla roślin.

Skrzydlaci przyjaciele

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji w godz.12-14 będzie można wziąć udział w ogólnodostępnych warsztatach pszczelarskich, które poprowadzi Pasieka Edukacyjna – Skrzydlaci Przyjaciele. Podczas zajęć uczestnicy zajrzą do ula oraz posłuchają o istotnej roli pszczół w życiu człowieka. Warsztaty są bezpłatne. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką dorosłych. Organizatorzy proszą o zabranie stroju z długim rękawem.

Warsztaty recyklingowe i dzika kuchnia

Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności to również ciekawe prelekcje o roślinach uprawnych, warzywnych i zielarskich. Na łące edukatorzy poprowadzą warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie rodzinnej strefy zabaw i dzikiej kuchni. Będzie można upiec „gady” i podpłomyki na patyku, na kamieniu, a nawet w środku ogniska. Każdy będzie mógł zasiać swój kawałek łąki, w ramach akcji „zasiejemy łąkę” (nasiona można pobrać w namiocie ŚOB).

Wydarzenie odbędzie się 19 maja w godz. 12-18 w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie (ul. Sosnowa 5). Dokładny harmonogram imprezy znajdziecie na stronie ogrodu.

Kategoria: Wydarzenia