Maszyny w ruch – Święto Zabytków Techniki
- piątek 7 czerwca 2019 - niedziela 9 czerwca 2019
Industriada to ogromny wybór wydarzeń - dla rodzin z dziećmi, poszukiwaczy rozrywki, jak i fanów historii. 7 czerwca rozruch maszyn odbędzie się w 8 obiektach. Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się w Starej Fabryce – oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Industriada pełną moc osiągnie 8 czerwca. Tego dnia do wyboru będzie 480 wydarzeń, z czego ponad 90% bezpłatnych.
Hity Industriady - pociągi, karuzele, zabawa
Wydarzeń jest naprawdę sporo. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu zapraszają miłośników pociągów na rewizję, czyli możliwość zobaczenia „brzucha” wagonu lokomotywy. Najmłodszym z pewnością spodoba się gra terenowa i karuzela z początku XX wieku, z tej atrakcji będzie można skorzystać w Chorzowie pod wieżą szybową Prezydent. Moc w rękach poczują zwiedzający w Częstochowskim Muzeum Historii Kolei podczas przejażdżki drezyną. W Gliwicach uczestnicy gry terenowej będą starali się wyjaśnić zagadkę zagięcia czasoprzestrzeni i pojawienia się Anomalii. W Karchowicach na odważnych czeka nie lada wyzwanie - escape room zlokalizowany w podziemiach Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada. Zadaniem uczestników gry będzie rozwiązanie zagadek i znalezienie drogi wyjścia z podziemi starej kotłowni. Osiedle Nikiszowiec w Katowicach stanie się sceną przedstawienia w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie. Spektakl będzie nawiązywać do tradycyjnych śląskich zwyczajów weselnych ze wszystkimi elementami - oczepinami, wizytą u fotografa czy przyjęciem.
Kinderbal na śluzie, kopalnia wiedzy i biżuteria
Podczas Industriady nie zabraknie ciekawych warsztatów dla rodzin z dziećmi. W Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu najmłodsi stworzą biżuterię z węgla lub industrialną konstrukcję ze słomek kreatywnych. W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będzie można wypłukać rudy ze sztygarem lub wziąć udział w kopalni doświadczalnej. Dzieciaki będą mogły również nauczyć się wiązać węzły żeglarskie, wcielić się w rolę kapitana lub pirata, a wszystko na Kinderbalu nad Kanałem Gliwickim w Rudzińcu.
INDU- bal
Każdy z obiektów biorących udział w święcie Szlaku Zabytków Techniki przygotował dla odwiedzających masę atrakcji i swoją wersję INDU-balu. Nie zabraknie zabaw, potańcówek i balów. Na INDU-bal zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku. Będzie domówka u majstra, potańcówka przy fabryce i bal u magnata. Organizatorzy zachęcają do przygotowania balowych strojów z epoki i dodatków w kolorze festiwalu.
Bezpłatny transport
W sobotę i w niedzielę, 8-9 czerwca Województwo Śląskie i Koleje Śląskie zapewniają zwiedzającym bezpłatne przejazdy. Będą one możliwe dzięki specjalnym kuponom. Informację, gdzie je pobrać znajdziecie na stronie Industriady. Do dyspozycji zwiedzających będzie 13 linii kolejowych, a także komunikacja miejska. Dodatkowe transporty umożliwiające poruszanie się pomiędzy obiektami festiwalu dostępne będą na terenie Częstochowy, Rybnika oraz na południu województwa, pomiędzy Bielskiem-Białą, Cieszynem, Ustroniem i Żywcem.
Program festiwalu
Święto Szlaków Zabytków Techniki odbędzie się od 7-9 czerwca. Atrakcji jest sporo, dlatego pomocna będzie strona internetowa industriada.pl. Tam znajdziecie wyszukiwarkę, za pomocą której można znaleźć atrakcje w dowolnym miejscu. Zakładka MOJA INDUSTRIADA pozwoli każdemu stworzyć własną trasę i ułatwi trzy dni fantastycznej zabawy.