Załóż mini ogród i poćwicz jogę na pikniku

poniedziałek 10 czerwca 2019
  • Od czerwca do września przygotowano 5 bloków warsztatowych dotyczących eko tematyki (fot. mat. pixabay)
    Od czerwca do września przygotowano 5 bloków warsztatowych dotyczących eko tematyki (fot. mat. pixabay)
Kiedy: 
  • niedziela 16 czerwca 2019 - sobota 7 września 2019
Gdzie: Bytom
Ekomaskotki, joga dla dzieci, spacer z ornitologiem, warsztaty plecenia wianków, tworzenie naturalnych farb i kosmetyków – m.in. te atrakcje znajdziecie na pikniku w Bytomiu. Najmłodszym spodobają się również bańki mydlane oraz lemoniada.

„Piątka z przyrody!” to warsztaty i spacery dla dzieci i młodzieży, które towarzyszyć będą piknikom w Parku Miejskim F. Kachla w Bytomiu. Każdy może zabrać ze sobą koc, kosz piknikowy i wziąć udział w pikniku na polanie w okolicach Amfiteatru. Od czerwca do września przygotowano 5 bloków warsztatowych dotyczących ekologii.

Miniaturowe ogrody

Na pierwszych zajęciach 16 czerwca dzieci wraz z artystą Pawłem Szeiblem będą zakładać mini ogrody. Warsztaty będą inspirowane działalnością współczesnych artystów wizualnych, pracujących w obszarach land-artu, ekofilozofii i ekoaktywizmu. Efektem końcowym będą ekomaskotki. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 do 12 lat wraz z opiekunami. Piknikowi towarzyszyć będą również zajęcia jogi dla dzieci.

Spacer ornitologiczny

20 lipca piknik rozpocznie się od spaceru w towarzystwie ornitologa Łukasza Fuglewicza, który opowie o najciekawszych gatunkach ptaków zamieszkujących bytomski park, wskaże miejsca ich występowania oraz metody obserwacji. Następnie wraz ze Stowarzyszeniem Majstersztyk dzieci zaprojektują tablice informacyjne dotyczące m.in. zasad właściwego karmienia ptaków oraz dbania o najbliższe otoczenie. Tablice zostaną umieszczone w przestrzeni parku, tak by każdy przechodzień pamiętał o parkowym savoir vivre. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 do 12 lat. 

Plecenie wianków

Warsztaty będą polegać na własnoręcznym przygotowaniu wianków. Poprowadzi je florystka: Katarzyna Sztandar znana szerzej na Śląsku jako Pani Kwiatkowska. Ozdobne wianki będzie można zabrać do domu, ale wcześniej zostanie wykonana sesja zdjęciowa, która pokaże jak różnorodne dzieła mogą wyjść z rąk kreatywnych, młodych ludzi. Dodatkowo będzie można nakarmić niejednego psiaka – można przynieść ze sobą dobrą karmę, która trafi do bezdomnych milusińskich. Warsztaty odbędą się 17 sierpnia, przeznaczone są dla dzieci od 6 do 12 lat

Ekodzieła malarskie

24 sierpnia powstaną niepowtarzalne dzieła. Wydarzenie rozpocznie spacer edukacyjny z Gosią Bednarek, która opowie o najciekawszych gatunkach roślin występujących w najbliższym otoczeniu. Następnie pod czujnym okiem prowadzących dzieci nauczą się samodzielnego wytwarzania farb z użyciem naturalnych składników, które posłużą do namalowania wielkoformatowego obrazu na specjalnie przygotowanych deskach. Cały proces nadzorowany będzie przez malarkę Kamilę Loskot (no hejo). Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 do 12 lat.

Recycling i upcycling

Na warsztatach zielarskich 7 września zebrane rośliny i zioła posłużą do wytworzenia naturalnych kosmetyków. Zajęciom będzie przyświecać idea recyclingu, upcyclingu i życia w duchu eko. Poprowadzi je ekolożka, zielarka - Agata Maciejczyk. Powstaną również ekologiczne siatki na zakupy. Te zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 do 18 lat.

„Piątka z przyrody! - piknikowe warsztaty w Bytomiu” będą odbywać się do 7 września w godz. 11-13. Wydarzenia są bezpłatne, na warsztaty obowiązują zapisy - mailowe: landszaft.bytom@gmail.com lub telefoniczne tel. 32 386 36 69 (Biuro Promocji Bytomia). Realizatorem projektu jest grupa nieformalna Landszaft.

Kategoria: Wydarzenia