Uniwersytet dla dzieci i dorosłych

poniedziałek 10 czerwca 2019
  • Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Gorzawski (fot. mat Fb Uniwersytet Śląski Dzieci)
    Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Gorzawski (fot. mat Fb Uniwersytet Śląski Dzieci)
Kiedy: 
  • sobota 15 czerwca 2019
Gdzie: Katowice
Nie lada gratka dla małych naukowców i poszukiwaczy wiedzy. Czym zajmuje się największe laboratorium świata - CERN w Genewie? Jakie własności ma jogurt zamrożony ciekłym azotem? - na te pytania znajdą odpowiedź uczestnicy wykładu na Uniwersytecie Śląskim Dzieci.

Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Gorzawski - fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Specjalista w symulacjach i kontroli trajektorii wiązek w akceleratorach cząstek oraz w badaniach związanych z interakcjami wiązek z elementami tych urządzeń.

Lewitacja i niezwykłe własności materii

To już trzeci wykład otwarty na Uniwersytecie Śląskim Dzieci, który przybliży działalność Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Genewie. Dzieci i dorośli dowiedzą się jak wyglądają badania w tym laboratorium, dlaczego potrzebne są do tego największe i najbardziej skomplikowane urządzenia. Zdobędą wiedzę o niezwykłych własnościach materii, objawiających się w ekstremalnie niskich temperaturach. W czasie wykładu zbadane i wypróbowane zostaną m.in. własności jogurtu owocowego, który zostanie zamrożony ciekłym azotem.

Wykład odbędzie się 15 czerwca o godz.14 w auli im. M. Kopernika Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 14). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wykłady są otwarte i mogą w nich uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.

Kategoria: Wydarzenia