Zakazy, przesądy... kobiety w przemyśle – wystawa w Muzeum Śląskim

czwartek 5 września 2019
  • Wystawę o kobietach w przemyśle będzie można oglądać od 6 września do 29 grudnia (fot. mat. organizatora)
    Wystawę o kobietach w przemyśle będzie można oglądać od 6 września do 29 grudnia (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • piątek 6 września 2019 - niedziela 29 grudnia 2019
Gdzie: Katowice
W dzisiejszych czasach to normalne, że kobieta pracuje. Kiedyś nie było to takie oczywiste. Pierwsze pracownice zakładów przemysłowych przecierały szlaki. Jak to wyglądało – uwiecznili na zdjęciach fotografowie. Wernisaż wystawy już jutro, 6 września.

„Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle” to tytuł wystawy czasowej, którą będzie można oglądać w Muzeum Śląskim do 29 grudnia. Wystawa ukaże problem roli kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia obydwu wojen światowych. Kobiety od wieków borykały się ze stereotypem, że nie posiadają do pracy w przemyśle odpowiednich kwalifikacji, są na to fizycznie za słabe, że nie jest to ich rola społeczna…

Propagandowa, dokumentalna, reporterska i artystyczna

Ekspozycja w Muzeum Śląskim zaprezentuje cyfrowe reprodukcje fotografii ze zbiorów instytucji europejskich i amerykańskich, jak: Muzeum Śląskie w Katowicach, Imperial War Museums, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Gdańsku, National Coal Mining Museum for England i wiele innych. Starannie wyselekcjonowane zdjęcia reprezentują praktycznie każdy typ fotografii – propagandową, dokumentalną, reporterską i artystyczną.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 września o godz. 18 w gmachu Muzeum przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Będzie tłumaczony na polski język migowy. Będą dostępni także asystenci-audiodeskryptorzy, którzy będą oprowadzać po wystawie osoby niewidome.

 

 

Kategoria: Wydarzenia