Zobacz największe w Polsce miasto z piernika

czwartek 2 stycznia 2020
  • Wystawa zostanie otwarta 3 grudnia o godz. 12 w gliwickim Kolejkowie (fot. mat. Kolejkowo)
    Wystawa zostanie otwarta 3 grudnia o godz. 12 w gliwickim Kolejkowie (fot. mat. Kolejkowo Gliwice)
  • Słodkie miasteczko tworzy niesamowity, świąteczny klimat (fot. mat. Kolejkowo Gliwice)
    Słodkie miasteczko tworzy niesamowity, świąteczny klimat (fot. mat. Kolejkowo Gliwice)
Kiedy: 
  • wtorek 3 grudnia 2019 - sobota 29 lutego 2020
Gdzie: Gliwice
Święta Bożego Narodzenia to rodzinny czas, z którym kojarzy się zapach pierników. Z tej okazji w Kolejkowie przygotowano coś wyjątkowego – Miasto z Piernika. Znajdziecie tu jeżdżący czekoladowy pociąg, otulone śniegiem domki, zamek i warowną twierdzę.

Miasto z Piernika to największa w Polsce stacjonarna makieta zbudowana ze świątecznego przysmaku, w którym znajdziemy wiele niesamowitych elementów. To pierwszy w historii Kolejkowa w Gliwicach tak unikatowy projekt dostępny dla zwiedzających.

Słodkie i pachnące miasteczko

Otulone śniegiem domki, piernikowe postaci, warowna twierdza, zamek książęcy i jeżdżący czekoladowy pociąg w połączeniu z rozświetlonymi choinkami tworzą niesamowity klimat. Dodatkowo aromatyczny zapach cynamonu, imbiru i goździków sprawi, że zarówno dzieci, jak i dorośli poczują magię świąt.

Nawiązanie do tradycji

Święta Bożego Narodzenia związane są z tradycjami. Jedną z nich są pierniki. Na Śląsku już od XIV wieku tworzy się korzenne ciasta. Receptura była bardzo zbliżona do współczesnej, jednak sposób wypieku różnił się znacząco. Wielkie drewniane formy, w których pieczono pachnące przysmaki pozwalały urosnąć piernikowi nawet do 105 cm wysokości. Miasto z Piernika powstało w nawiązaniu do tradycyjnego sposobu pracy, ponieważ każdy element był wycinany z ogromnej formy. Wystawę otwarto 3 grudnia. Miała ona być otwarta do 6 stycznia, jednak z uwagi na duże zainteresowanie organizatorzy postanowili przedłużyć wystawę do 29 lutego.

Miniatury 365 dni w roku

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńskiej 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 19 zł – normalny i 15 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Kategoria: Wydarzenia