Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy

piątek 28 lutego 2020
  • Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy odbędzie się 4-6 marca w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu (fot. pixabay)
    Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy odbędzie się 4-6 marca w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu (fot. pixabay)
Kiedy: 
  • środa 4 marca 2020 - piątek 6 marca 2020
Gdzie: Zabrze
Endometrioza to jedna z najczęstszych chorób ginekologicznych. Przypuszcza się, że nawet co dziesiąta kobieta w Polsce cierpi z jej powodu. Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy to m.in. badania lekarskie, rozmowy z psychologiem, dietetykiem, fizjoterapeutą i zajęcia jogi.

Pierwsza edycja Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy odbędzie się w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - Szpital Miejski w Zabrzu. To czołowy polski ośrodek leczenia endometriozy. Podczas wydarzenia lekarze, fizjoterapeuci i specjaliści z innych dziedzin medycyny opowiedzą o chorobie i możliwościach jej skutecznego leczenia.

Choroba, którą trudno zdiagnozować

Szacuje się, że dotyka około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym i aż 50 procent kobiet cierpiących z powodu niepłodności. To choroba, w wyniku której tkanka wyścielająca macicę – endometrium, obecna jest poza jej jamą. Lokalizuje się w narządach bogato ukrwionych, zarówno w jajnikach, pęcherzu moczowym, na jelitach ale także w bliźnie po cięciu cesarskim czy nawet płucach lub w tkance mózgowej. Jej częstym objawem jest ból połączony z cyklami menstruacyjnymi, którym towarzyszyć może depresja, lęk, spadek libido.

Wykłady, badania i terapia

Pacjentki będą mogły skorzystać z konsultacji i badań lekarskich, a także porozmawiać z psychologiem, dietetykiem i fizjoterapeutą. Odbędą się zajęcia z jogi, które są znakomitym uzupełnieniem terapii endometriozy. Podczas otwartego spotkania z lekarzami będzie można uporządkować wiedzę na temat choroby.

Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy odbędzie się 4-6 marca w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - Szpital Miejski w Zabrzu (ul. Zamkowa 4). „Dzień dla kobiety” odbędzie się 5 marca w godz. 10-13.30. Rejestracja uczestników trwa do 29 lutego pod adresem nkmiecik@szpitalzabrze.pl (z dopiskiem Tydzień Świadomości Endometriozy). Szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie szpitala.

Kategoria: Wydarzenia