Szwendanie śladem żubrów murckowskich

czwartek 22 października 2020
Kiedy: 
  • sobota 7 listopada 2020
  • sobota 14 listopada 2020
Gdzie: Katowice
7 listopada 1865 roku na murckowski dworzec kolejowy wjechał wagon, a w nim 4 żubry sprowadzone z Białowieży przez księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless. To właśnie ich śladami udadzą się członkowie 179. Śląsko-Zagłębiowskiego Szwendania.

Przez prawie 30 lat sprowadzone żubry oraz ich potomkowie, żyły na Murckach, w zagrodzie zlokalizowanej prawdopodobnie w rejonie Siągarni. Około 1891 roku przeniesiono je do pszczyńskich Jankowic. Od tego czasu mówi się o nich jako o żubrach pszczyńskich, w oparciu o które zrekonstruowano praktycznie całą populację światową.

Od Wzgórza Wandy do Mlecznej

179. Śląsko-Zagłębiowskie Szwendanie Okoliczne rozpocznie się na Wzgórzu Wandy w Murckach. Najpierw uczestnicy wycieczki podejdą do tablicy w parku przy ul. Leśników, która poświęcona jest historii sprowadzenia żubrów na ziemię pszczyńską, a następnie ruszą Drogą Lędzińską, oglądając stare buki w rezerwacie przyrody Las Murckowski. Gdzieś w tamtych okolicach musiało znajdować się pierwsze żubrowisko. Następnie Górnymi Lasami Pszczyńskimi dotrą w okolice nieistniejącej już leśniczówki Hamerla i dalej nad dolinę Mleczną. Tam w 1869 roku odbyło się pierwsze polowanie na żubra, z udziałem Wilhelma I - króla Prus. Zabicie byka żubra miało miejsce mniej więcej w punkcie przecięcia się drogi S1 z Mleczną. W Archiwum Książąt Pszczyńskich zachowała się dokumentacja z tego polowania.

Wycieczka odbędzie się dwukrotnie: 7 i 14 listopada. Zbiórka - na przystanku ZTM Murcki Wzgórze Wandy o godz. 10. Planowany czas szwendania to 3 godzin. Na zakończenie, jeżeli pogoda dopisze, zaplanowano ognisko na Dolince Murckowskiej.

Gościem specjalnym tej edycji szwendań będzie dr Jerzy Parusel.

 

Kategoria: Wydarzenia