Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy

czwartek 18 lutego 2021
Kiedy: 
  • czwartek 11 marca 2021 - piątek 12 marca 2021
Gdzie: Internet
Z endometriozą odpowiednio leczoną można żyć normalnie – przypominają specjaliści, z którymi będzie można się spotkać i porozmawiać o trudnych tematach dotyczących życia seksualnego, bezpłodności czy problemach psychologicznych. Pierwszych 40 kobiet będzie miało wykonany bezpłatnie test Roma.

Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy - terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbędzie się 11-12 marca w ramach Światowego Tygodnia Świadomości Endometriozy. W tym roku konferencja ze względu na pandemię odbędzie się online. Organizatorzy: Zabrzańskie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka wraz ze Śląska Izbą Lekarską do udziału zapraszają medyków i pacjentki.

Ból i problemy z zajściem w ciążę

Endometrioza związana jest z występowaniem tkanki wyścielającej macicę (endometrium) poza macicą. Komórki endometrium gromadzą się na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach czy pęcherzu moczowym. To prowadzi do stanu zapalnego oraz powstania zrostów i torbieli. Najczęstszym jej objawem jest ból w dole brzucha, nasilający się głównie podczas miesiączki. Może być tak silny, że pacjentka nie potrafi normalnie funkcjonować. Czasami jedynym sygnałem choroby jest niepłodność. Szacuje się, że około 35-50 proc. kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę.

O leczeniu endometriozy

W dwudniowej konferencji wezmą udział lekarze, psycholodzy i fizjoterapeuci na co dzień zajmujący się leczeniem endometriozy m.in. znakomici specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – ginekolodzy, chirurdzy czy seksuolodzy. - Endometrioza to schorzenie wielonarządowe i leczone musi być w sposób interdyscyplinarny, dlatego też zachęcamy lekarzy różnych specjalizacji do udziału w tym przedsięwzięciu. To ważne, by dzielić się wiedzą o chorobie i możliwościach jej leczenia - podkreśla dr n. med. Tadeusz Urban, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. - Udział w konferencji to okazja do uporządkowania wiedzy o chorobie i możliwościach jej terapii. Eksperci, wspólnie z pacjentkami, dyskutować będą o sposobach leczenia endometriozy i codziennym życiu z tą chorobą -mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety - Szpital Miejski w Zabrzu.

Możliwa terapia

W przypadku endometriozy łagodnej można zastosować terapię gestagenową, która hamuje wydzielanie estrogenów przez jajniki. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, pacjentka jest leczona agonistami GnRH. To zaawansowana farmakoterapia, działająca na przysadkę mózgową i ograniczająca jej wpływ na funkcjonowanie jajników. W przypadku endometriozy o bardzo silnym stopniu zaawansowania zwykle niezbędne jest też leczenie operacyjne. Zabiegi odbywają się sposobem laparoskopowym lub klasycznie, poprzez rozcięcie powłok brzucha. Wybór metody zależy od stopnia rozwoju choroby i stanu pacjentki. Bez względu na sposób operowania, podczas obu rodzajów zabiegów stosowne są nowoczesne narzędzia operacyjne, m.in. nóż plazmowy czy argonowy. Zabiegi przeprowadzane są w nowoczesnej, hybrydowej sali operacyjnej.

Webinarium odbędzie się w dniach 11-12 marca. Udział jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: nkmiecik@szpitalzabrze.pl, w tytule należy wpisać „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy” z datą (w zależności od wybranego dnia wykładów). Harmonogram konferencji znajdziecie tutaj. Pierwszym 40 zarejestrowanym uczestniczkom zostanie wykonany bezpłatnie test Roma w dniach od 11-17 marca.

Kategoria: Wydarzenia