Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych

środa 10 marca 2021
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • sobota 20 marca 2021
Gdzie: Internet
Wspólnie z twórcami ludowymi ze wsi Juszczyna będziecie mogli stworzyć tradycyjną ozdobę świąt wielkanocnych. Z przygotowanych materiałów powstaną żywieckie palmy. Nie zabraknie opowieści o zwyczajach i obrzędach świątecznych.

Wielkanocne warsztaty tworzenia palm w Muzeum w Gliwicach w tym roku odbędą się on-line. Zajęcia poprowadzą twórcy ludowi z okolic Żywca, a dokładnie ze wsi Juszczyna. Uczestnicy otrzymają pakiet materiałów, które umożliwią wykonanie prawdziwych, żywieckich palm. Dodatkowo we własnym zakresie należy przygotować zielone rośliny, takie jak: iglaki, bukszpan, bazie, mirt, leszczyna.

Opowieści o tradycji i obrzędach

O zwyczajach i obrzędach związanych z przygotowaniem do Wielkiej Nocy opowiedzą: Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego i bibułkarka Maria Grzegorek, razem z córką i wnuczką. Uczestnicy będą świadkami tworzenia palm przez trzy pokolenia żywieckich twórczyń. Paniom będzie towarzyszyć rzeźbiarz Bronisław Mieszczak z synem, wykonujący wielkopostne kołatki, terkotki i drewniane sikawki.

Warsztaty odbędą się 20 marca o godz. 11 na kanale YouTube Muzeum. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, aby otrzymać pakiet materiałów obowiązują zapisy pod numerem tel. 783 560 006.

Kategoria: Wydarzenia