Dziecięce książki z dawnych lat

poniedziałek 21 czerwca 2021
Kiedy: 
  • poniedziałek 21 czerwca 2021 - wtorek 31 sierpnia 2021
Gdzie: Rybnik
Jaki ilustrowano kiedyś książki dla dzieci? O tym przekonacie się oglądając „Narysuję Ci bajkę. Wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci”. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku.

Na wystawie prezentowane są ilustracje z książek dla dzieci z XIX i początków XX wieku. Najstarszą książką jest zbiór opowieści i historyjek napisaną przez Ojca Libberta, wydaną w Lipsku w  1820 roku. Książka ta należała do Wandy Ossolińskiej, późniejszej Tomaszowej Potockiej, która następnie przekazała ją swej córce, Anieli, późniejszej Konstantowej Zamoyskiej. Wśród innych eksponatów znalazły się ilustracje mi.in. Gustawa Dorè, Zofii Stryjeńskiej, Kamili Mackiewicz, Mariana Walentynowicza, Henriego Morin, Édouarda Zier, Horacego Castelli, Èmile Bayard.

Prezentowane książki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz z kolekcji prywatnych. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia w Galerii DeKa i Galerii Drugiego Planu w Domu Kultury Chwałowice (ul. 1 Maja 95) w godz. 8-15 (od poniedziałku do piątku) w Rybniku.

Kategoria: Wydarzenia