Niezwykłe widowisko z historią w tle

wtorek 22 czerwca 2021
Kiedy: 
  • piątek 25 czerwca 2021
Gdzie: Bytom Internet
Pół tysiąca artystów, kilkupoziomowa scena, muzyka, taniec, sztuka wizualna i niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii – spektakl „Tryptyk Powstańczy – Pamięć ziemi” będzie można zobaczyć już w piątek na bytomskim Rynku.

Widowisko to finał obchodów 100-lecia III-go Powstania Śląskiego. Interdyscyplinarny spektakl w wykonaniu 500 artystów będzie składał się z 3 części i prologu. Na scenie będą przenikać się różne gatunki i formy sztuki. Widzowie zobaczą wzruszającą opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości. Wydarzenie jest finansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i gminy Bytom. Metropolia przekazała na ten cel 700 tys. zł, natomiast gmina Bytom - 100 tys. zł

Moc muzyki

Prolog tryptyku stanowi utwór „Pamięć ziemi”, który napisał specjalnie na to wydarzenie Klaudiusz Jania. Wykona go 5 orkiestr dętych. W pierwszej części widzowie usłyszą muzykę filmową Wojciecha Kilara, w drugiej ‒ moc brzmienia orkiestry symfonicznej i chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzykę rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja - młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich. Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z Abradabem, raperem, współzałożycielem Kalibra 44, Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską.

Moc tańca

Ogromną rolę w wydarzeniu odegra taniec. Choreografię, w której zaprezentują się wykonawcy wielu instytucji kulturalnych z naszego regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark) przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski. Dopełnieniem sztuki będzie obraz, który w formie wideoartu, wyeksponowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.

Widowisko odbędzie się 25 czerwca o godz. 21 na Rynku w Bytomiu. Jak podkreślają organizatorzy „zostanie przygotowana siedząca strefa dla publiczności, będzie ona jednak zgodna z aktualnymi przepisami w tym zakresie. Wydarzenie nie jest imprezą masową. Wiedząc jak wiele będziemy mieć ograniczeń od początku naszej pracy, założyliśmy i proponujemy alternatywną formę obejrzenia widowiska w czasie rzeczywistym – streaming na kanałe YouTube oraz profilach Facebookowych Bytomskiego Centrum Kultury i Gminy Bytom. W Internecie widowisko będzie możliwe do zobaczenia jeszcze przez 24 godziny od jego zakończenia.

Kategoria: Wydarzenia