Rok Lema dla dzieci i dorosłych

wtorek 7 września 2021
  • fot. mat. Silesia Film
    fot. mat. Silesia Film
Kiedy: 
  • niedziela 12 września 2021 - niedziela 3 października 2021
12 września będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki – Stanisława Lema. Instytucja Filmowa Silesia Film z tej okazji przygotowała pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci, wystawy, spotkania.

12 września Instytucja Filmowa Silesia Film włączy się w ogólnopolskie obchody Roku Lema. Do końca roku zaplanowano ciekawe wydarzenia, wśród nich niespodzianka dla widzów.

„Solaris” na dużym ekranie

Świętowanie rozpocznie się od prezentacji najwybitniejszego z filmów zrealizowanego na podstawie najpopularniejszej z powieści Lema. Pokazy monumentalnego radzieckiego „Solaris” (1971) w reżyserii Andrieja Tarkowskiego w Kinie Kosmos (12 września godz.18) połączone będą z transmisjami z odsłonięć dwóch murali poświęconych pisarzowi: we Lwowie i w katowickich Szopienicach. Tego samego dnia „Solaris” obejrzą również mieszkańcy Raciborza w Kinie Bałtyk (godz. 19). Do niedzieli (12 września) w Galerii przed seansem w Kinie Kosmos będzie można oglądać wystawę studentów katowickiej ASP, którzy stworzyli serię prac inspirowanych życiorysem i twórczością pisarza.

Niespodzianka dla widzów

25 września (godz.16) Silesia Film i Kino Światowid dla miłośników twórczości Stanisława Lema przygotowały wyjątkową niespodziankę. W tym dniu odbędzie się pokaz w ramach Seansu w ciemno, który odbędzie się w sekretnej lokacji. O tym, gdzie widzowie zobaczą film, dowiedzą się już na miejscu, na które spod Kina Światowid zawiezie je specjalny środek transportu. Zbiórka o 16.00 pod katowickim Kinem Światowid.

Warsztaty dla najmłodszych

Nie zapomniano o najmłodszych widzach. 3 października (godz.16) odbędzie się pokaz filmu animowanego „Stalowy gigant” i towarzyszące mu warsztaty z gier historycznych, które odbędą się w Kinie Kosmos w przestrzeni interaktywnej wystawy przygotowanej we współpracy z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Samą wystawę realizowaną pod hasłem „Retrokomputery w akcji!” będzie można oglądać w Galerii przed seansem od godzin popołudniowych 30 września.

W ciągu kolejnych miesięcy, aż do końca roku, dzięki Silesia Film zobaczymy też inne filmowe interpretacje prozy Lema. Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net.

Kategoria: Wydarzenia