Drony, roboty i drukarki 3D na Targach Edukacji

piątek 10 września 2021
 • fot. mat. organizatora
  fot. mat. organizatora
 • fot. mat. organizatora
  fot. mat. organizatora
 • fot. mat. organizatora
  fot. mat. organizatora
 • fot. mat. organizatora
  fot. mat. organizatora
 • fot. mat. organizatora
  fot. mat. organizatora
 • fot. mat. organizatora
  fot. mat. organizatora
Kiedy: 
 • piątek 17 września 2021 - sobota 18 września 2021
Gdzie: Rybnik
Szukacie dodatkowych zajęć dla dzieci? W wyborze pomogą Wam Rybnickie Targi Edukacji organizowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej. To pierwsza tego typu inicjatywa na Śląsku. Podczas targów dzieciaki m.in. spróbują pilotować drona, zobaczą „wystrzałowe” eksperymenty i polecą w Kosmos.

Co roku rodzice stoją przed wyborem zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. Ofert jest sporo, jednak na Śląsku brakowało wydarzenia, gdzie można porównać zajęcia, sprawdzić, jak wyglądają czy też przetestować je osobiście. Teraz sprawę ułatwią Rybnickie Targi Edukacji. Odwiedzający znajdą tu oferty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat (przedszkola, szkoły podstawowe, średnie), realizowane stacjonarnie i online. Głównym atutem Targów jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach i zajęciach pokazowych, w trakcie których dzieci i młodzieżą zobaczą na czym polegają oferowane zajęcia. Wśród wystawców znajdą się firmy, stowarzyszenia oraz akademie, które oferują zajęcia z obszaru programowania, kodowania, LEGO robotyki oraz nauk ścisłych.

Drony, LEGO robotyka, a może programowanie?

Podczas Targów dzieciaki będą mogły wziąć udział w ciekawych warsztatach, a przy tym świetnie się bawić. W świat LEGO, robotów i majsterkowania zabiorą ich: Bricks4Kids (oddział Rybnik), Laboratorium Robotyki (Orzesze), Akademia Techniczna Małolata. Uczestnicy warsztatów m.in. zaprogramują zestaw Be Creo, zbudują rakiety na sprężone powietrze i zaprogramują LEGO Mindstorms. Little Bit Academy opowie, jak tworzyć gry komputerowe w środowisku Unity oraz zaprezentuje gry opracowane podczas warsztatów z dziećmi. Zorganizuje także serię krótkich wykładów o dronach: z zasad bezpieczeństwa, lotu oraz ich wykorzystania w przyszłości. Najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w pilotowaniu drona.

Kosmiczna podróż i nie taka straszna chemia

17 września dzieci i rodzice spotkają się z grupą Astrohounters. Opowiedzą oni o swoich lotach w Kosmos i zaprezentują ciekawe modele astronomiczne. Przez dwa dni Targów prezentowany będzie film z ich kosmicznych wypraw. O tym, że fizyka i chemia to również bardzo ciekawe przedmioty przekonywać będą: Akademia Nauki i Rozwoju (17 września) oraz Rybnicki Uniwersytet Dziecięcy. Dzieci wezmą udział w „wybuchowych” eksperymentach, zobaczą na czym polega „fizyka” oraz wyruszą w podróż po całym świecie.

Nauka z Politechniką Śląską

Podczas Targów wybrane Wydziały Politechniki Śląskiej poprowadzą zajęcia pokazowe. Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki zaprosi dzieci na ciekawe warsztaty z zarządzania projektami wg. metodologii SCRUM z wykorzystaniem klocków Lego. Stoisko Wydziału Mechanicznego Technologicznego zaprezentuje trzy najważniejsze kierunki badań: projektowanie maszyn i urządzeń w tym urządzeń mechatronicznych (roboty), technologie wytwarzania (druk 3D oraz wtryskiwanie), metody badawcze pozwalające kształtować własności materiałów (mikroskopia elektronowa oraz AFM). Z kolei Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej zaprezentuje sprzęt geodezyjny, zachwycające skały i minerały, nowoczesne roboty oraz drona. Nie zabraknie Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej i Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej, które przybliżą swoją ofertę dla szkół, rodziców i dzieci. Kto wie, może wśród uczestników znajdą się przyszli adepci Politechniki Juniora i Seniora?

Nauka poprzez zabawę

Targi to również planszówki, które są świetną formą edukacji poprzez zabawę. W ofercie znajdą się gry zarówno dla najmłodszych, jak i starszych graczy. Dodatkowo zostanie zaprezentowana pierwsza na rynku gra przygodowa typu RPG dla dzieci. To znakomita okazja, aby wprowadzić dzieci w świat baśni, gdzie uczestnicy wcielają się w bohaterów i decydują o tym, co stanie się dalej. Rozgrywki gier planszowych poprowadzą: Sklep Hobbystyczny Jaskinia Trolla, Wydawnictwa gier planszowych: REBEL.pl, IUVI, EDGARD jezykiobce.pl oraz Szkoła Wyobraźni.

Rybnickie Targi Edukacji odbędą się 17-18 września w Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej Rybniku, ul. Kościuszki 54. Informację znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorem Targów jest Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej.

Kategoria: Wydarzenia