Dni Energii z muzycznymi piorunami

poniedziałek 13 września 2021
  • fot. mat. FB Grupa Gromowładni
    fot. mat. FB Grupa Gromowładni
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • sobota 25 września 2021
Gdzie: Katowice
Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Co kryje się w powietrzu, którym oddychamy? Czy pioruny są muzykalne? Dowiecie się podczas Metropolitalnych Dni Energii - pikniku rodzinnego. Wstęp bezpłatny.

Dni Energii to rozrywka dla całej rodziny oraz wiele praktycznych informacji. Efektywność energetyczna, jakość i ochrona powietrza, adaptacja do zmian klimatu – to tylko niektóre z tematów, jakie będą poruszane podczas spotkań. Hasłem tegorocznej edycji jest: „Metropolitalnie o zielonej energii”. Do dotychczasowego organizatora, Urzędu Miasta Katowice, dołącza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Atrakcje dla małych i dużych

Ciekawie zapowiadają się konkursy i pokazy przygotowane przez Fundację Ekologiczną Arka. Historię i tajemnice elektryczności odsłonią animatorzy z Muzeum Energetyki, a grupa „Gromowładni” wygeneruje pioruny, które ułożą się w rytm znanych utworów muzycznych. Uniwersytet Śląski zaprezentuje laboratorium umieszczone w koszu załogowego balonu. Zwykle balon krąży nad miastami Metropolii na wysokości 4 kilometrów i zbiera kompleksowe dane na temat jakości powietrza, którym oddychają jej mieszkańcy, oraz kierunków przemieszczania się zanieczyszczeń.

Zobacz, czym oddychasz

Polski Alarm Smogowy ustawi specjalną instalację, która będzie „oddychać” tym samym powietrzem, co my. Równocześnie zmierzy stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10. Instalacja będzie obecna na placu przed Spodkiem do 10 października. Dni Energii to również stanowiska instytucji publicznych z Katowic, szkół, placówek, które kształcą ekspertów związanych z ochroną środowiska. Nie zabraknie muzyki, w planach koncert grupy rockowej Latające talerze.

Bezpłatne wydarzenia Dni Energii odbędą się 25 września w godz. 11- 17 na placu Sławika i Antalla przed katowickim Spodkiem oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Dokładną informację znajdziecie na stronie GZM.

Kategoria: Wydarzenia