Święto kina domowego

poniedziałek 25 października 2021
Kiedy: 
  • sobota 20 listopada 2021
Gdzie: Katowice
Chcesz poczuć się jak gwiazda filmowa? Zobaczyć swoje filmy na dużym ekranie? Do 10 listopada można przynosić filmy z domowych archiwów do Filmoteki Śląskiej, a następnie obejrzeć je w kinie podczas 8. katowickiej edycji Home Movie Day.

20 listopada odbędzie się 8. katowicka odsłona odbywającego się na całym świecie święta kina domowego. Ideą tego wydarzenia, ustanowionego w 2002 roku przez organizację nazwaną później The Center for Home Movies, jest zachowanie filmów z domowych archiwów oraz wspólne celebrowanie indywidualnych wspomnień ukrytych w obrazach sprzed lat.

Zobacz swój film na dużym ekranie

Organizator katowickiej edycji - Filmoteka Śląska zachęca do dzielenia się swoimi domowymi archiwaliami filmowymi. Do 10 listopada można zgłaszać filmy na taśmie 8 mm, super 8 i 16 mm do Filmoteki Śląskiej, gdzie konserwatorzy taśmy filmowej zadbają o jej przygotowanie do projekcji na dużym ekranie. Pokaz filmów odbędzie się 20 listopada w godz. 16-18 w Kinie Kosmos. Będzie można przy tej okazji porozmawiać z konserwatorami kopii filmowych.

Atrakcje dla małych i dużych widzów

Filmoteka zadbała również o dodatkowe atrakcje. W Galerii przed seansem odbędą się familijne warsztaty plastyczne dla najmłodszych (godz. 11-13, dzieci od lat 6, obowiązują zapisy), a o godz. 15 i 15.30 miłośnicy starych archiwaliów i ich tajemnic będą mogli wybrać się na zwiedzanie archiwum i pracowni digitalizacji w ramach Dnia Otwartego Filmoteki Śląskiej (obowiązują zapisy). Zwieńczeniem Home Movie Day będzie wyjątkowy pokaz czeskich amatorskich animacji (godz. 18.30). Seans filmów pokazywanych pod hasłem „Krytyczne, edukacyjne, zaangażowane” poprzedzi prelekcja jednego z największych znawców kina animowanego w Polsce – Jerzego Armaty.

Home Movie Day odbędzie się 20 listopada w Kinie Kosmos w Katowicach (ul. Sokolska 66). Udział w warsztatach familijnych i projekcjach filmowych – 10 zł. Karnet na wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem warsztatów familijnych) - 8 zł. Zapisy na warsztaty: kasa@kosmos.katowice.pl, na zwiedzanie archiwum: a.tuziak@filmotekaslaska.pl. Bilety do nabycia w kasie Kina Kosmos lub tutaj. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie Filmoteki. Kontakt: tel. 32 258 42 41, 608499 474 lub mail: m.luczak@filmotekaslaska.pl.

Filmoteka Śląska w Katowicach (ul. Sokolska 66) to jedyne regionalne archiwum filmowe w kraju. Jej misją jest ochrona dziedzictwa filmowego, szczególnie wszelkich materiałów audiowizualnych.

Kategoria: Wydarzenia