Śląskie betlyjki i europejskie szopki

wtorek 14 grudnia 2021
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • piątek 17 grudnia 2021 - środa 2 lutego 2022
Gdzie: Bytom
Nieodłącznym elementem świąt są szopki. Jak wyglądały tradycyjne śląskie betlyjki? O tym przekonacie się odwiedzając Muzeum Górnośląskie. Na wystawie znajdziecie również szopki z Włoch, Hiszpanii, Armenii.

Wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu to kolekcje pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Na Śląsku betlyjka była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domów. Wyglądem nawiązywała do tych wystawianych w kościołach, składała się ze stajenki oraz figurek Świętej Rodziny, Trzech Królów, pastuszków z owieczkami, z czasem była wzbogacana o nowe postacie. Zwiedzający wystawę zobaczą również znane szopki włoskie, hiszpańskie czy francuskie, ale także pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii.

Wystawę będzie można oglądać od 17 grudnia do 2 lutego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu ( pl. J. III Sobieskiego 2). Bilet wstępu to 6 zł – normalny, 3 zł – ulgowy. Informacja dostępna jest na stronie Muzeum

Kategoria: Wydarzenia