Zobacz jedną z największych szopek w Polsce

poniedziałek 20 grudnia 2021
  • fot. mat. archiwum FB Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów Katowice Panewniki
    fot. mat. archiwum FB Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów Katowice Panewniki
Kiedy: 
  • sobota 25 grudnia 2021 - środa 2 lutego 2022
Gdzie: Katowice
Ma 18 metrów wysokości i 15 metrów szerokości. W stajence znajduje się blisko 120 figur, a najstarsze z nich mają ponad 100 lat. Dodatkowo możecie zobaczyć ruchomy oraz żywy żłobek.

Bazylika w Panewnikach ma jedną z największych szopek ołtarzowych w Europie. Do jej budowy wykorzystuje się blisko 120 figur z różnych materiałów, jak drewno, gips, czy też masa żywiczna. Najstarsze (pastuszek i kobieta z dzbanem) mogą liczyć nawet 130 lat. W centralnym punkcie żłobka znajduje się mały Jezus z rodziną. Scenografię szopki tworzy wiele detali m.in. zwierzęta, wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, ogniska, domki,choinki, mech leśny, setki żarówek. Od 1996 r. głównym budowniczym żłóbka jest rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor z Jaworzynki-Trzycatka, któremu pomaga liczna grupa wolontariuszy i braci franciszkanów.

Ruchomy i żywy żłobek

Dodatkową atrakcją bazyliki jest ruchoma szopka (wychodząc głównym wyjściem z bazyliki, należy kierować się w prawo). Tu duże poruszające się postacie na pewno na niejednym dziecku zrobią wrażenie. W ogrodzie klasztornym znajduje się żywa szopka, a w niej alpaki, kucyk, oślica, kaczki, bażanty i wiele innych zwierząt.

Godziny otwarcia

Ruchomą i żywą szopkę można odwiedzać od 25 grudnia do 9 stycznia codziennie w godz. 9-19, a od 10 stycznia do 2 lutego od poniedziałku do soboty w godz. 9-18 oraz w niedziele w godz. 9-19. Żłobek w bazylice można zobaczyć od poniedziałku do soboty w godz.6-19.30, w niedziele i uroczystości w godz. 5.30-21.

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się w Katowicach-Panewnikach przy ulicy Panewnickiej 76. Informacje o szopce znajdziecie na stronie parafii oraz na Fb.

Kategoria: Wydarzenia