Nowa trasa spacerowa „Szlakiem Gawlika”

środa 9 grudnia 2015
  • Ewald Gawlik utrwalał na swoich obrazach Giszowiec i Nikiszowiec (fot. mat. organizatora)
    Ewald Gawlik utrwalał na swoich obrazach Giszowiec i Nikiszowiec (fot. mat. organizatora)
Czy grudniowa aura będzie zachęcać do spacerów? Katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec zawsze są warte odwiedzenia, a teraz pojawia się jeszcze dodatkowy powód. „Szlakiem Gawlika” to oryginalna trasa turystyczna, na której znalazły się miejsca utrwalone na obrazach Ewalda Gawlika.

Trasa „Szlakiem Gawlika” wzięła swoją nazwę od Ewalda Gawlika, jednego z członków słynnej Grupy Janowskiej, nazywanego „śląskim van Goghiem”. Na swoich obrazach często utrwalał Giszowiec i Nikiszowiec - dwa wyjątkowe katowickie osiedla górnicze. Jego prace wykorzystano jako swoisty przewodnik. Na specjalnie przygotowanych folderach, w trakcie spaceru, będzie można połączyć połączyć obrazy Mistrza Ewalda z odpowiadającymi im miejscami w Giszowcu i Nikiszowcu. Warto przekonać się, czy świat uwieczniony na płótnach jeszcze istnieje, popatrzeć, co w przestrzeni miasta się zmieniło, a co jednak pozostało takie samo.

Foldery odebrać można w Oddziale Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu, w Galerii Szyb Wilson oraz w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec”.

Oficjalne otwarcie trasy „Szlakiem Gawlika” nastąpi w czwartek 10 grudnia o godz. 14.30. w Oddziale Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu (ul. Rymarska 4). Będzie można otrzymać ulotki ze szlakiem i udać się w podróż „Ewaldobusem”, który będzie kursował między Giszowcem a Nikiszowcem. Na zakończenie (godz. 16.00) organizatorzy zapraszają na koncert zespołu „Wiano”. Wstęp wolny.

Kategoria: Zwiedzanie