Migracyjne doświadczenia mieszkańców Żor oczami studentów z Poznania

wtorek 24 kwietnia 2018
  • Badacze chętnie wysłuchają każdego, kto zechce podzielić się z nimi swoją migracyjną historią (fot. pixabay)
    Badacze chętnie wysłuchają każdego, kto zechce podzielić się z nimi swoją migracyjną historią (fot. pixabay)
Wyjazdy zarobkowe, wyjazdy studenckie, pobyt stały lub z perspektywą powrotu do Polski - migracja ma wiele twarzy. Jak najwięcej z nich chcą poznać młodzi badacze, którzy w Żorach podpytywać będą mieszkańców o ich migracyjne wspomnienia i historie.
W dniach 22-29 kwietnia studenci etnologii z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem dr Izabelli Main realizować będą pilotażowy projekt badawczy. Jego celem jest poznanie sytuacji migrantów w społeczności lokalnej Żor. Studenci chcą przyjrzeć się doświadczeniu migracji podczas spotkań z osobami, które zechcą opowiedzieć swoje migracyjne historie.
 
Każda informacja może być bardzo cenna, dlatego organizatorzy badań proszą o otwartość i pomoc studentom Uniwersytetu. Badacze zapewniają wszystkim rozmówcom anonimowość. Wywiady będę nagrywane, następnie przepisane i zachowane w archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. W ramach zajęć „Laboratorium metodyczne” studenci i studentki przeanalizują zebrany materiał na temat doświadczeń migracyjnych (wywiady, zdjęcia, notatki) i zaprezentują go na konferencji w Poznaniu. Ponadto spotkania z migrantami będą inspiracją do wystawy fotograficznej i kolejnych projektów na temat migracji.
 
Szczegóły projektu można znaleźć na poświęconym mu blogu.
Kategoria: Wiadomości