Chłopiec z Gliwic - spektakl i warsztaty familijne

poniedziałek 30 kwietnia 2018
  • Spektakl pt. "Chłopiec z Gliwic" 6 maja zostanie wystawiony na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach (fot. Krzysztof Kamiński)
    Spektakl pt. "Chłopiec z Gliwic" 6 maja zostanie wystawiony na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach (fot. Krzysztof Kamiński)
Kiedy: 
  • niedziela 6 maja 2018
Gdzie: Gliwice
Szewczyk Przemko, jego towarzyszka Jadwiga i ich maleńcy przyjaciele stawią czoło najeźdźcom i nie dopuszczą do tego, by wróg zawładną ich ukochanym miastem. Pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji historia przedstawia prawdziwe wydarzenie z dziejów Gliwic.

W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i… maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi.

Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.

Po spektaklu dzieci wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach familijnych pt. „Jesteśmy z Gliwic”, podczas których poznają najważniejsze zdarzenia związane z historią Gliwic, odkryją ciekawe fakty dotyczące miasta i wspólnie stworzą plan osobistych gliwickich przestrzeni.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 5 lat. Odbędzie się w niedzielę, 6 maja, o godz. 16 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55-57). Bilety są w cenie 24 i 19 zł. Bilety na warsztaty są w cenie 5 zł.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

fot. pixabay

Przed nami naprawdę długi weekend majowy. Kilka dni będzie pogodnych, kilka mniej. W naszym artykule znajdziecie podpowiedzi, w jakie miejsca warto się wybrać z rodziną, kiedy świeci słońce, ale i gdy pogoda nie rozpieszcza. Do wszystkich biletowanych będziemy mieć dla Was darmowe wejściówki!

Majówka 2018 – jak ją spędzić, gdzie się wybrać?