Karmienie piersią po cesarskim cięciu

czwartek 6 kwietnia 2017
  • Czy cesarskie cięcie utrudnia karmienie piersią? Na to pytanie odpowiada położna Danuta Przybyłko (fot. foter.com)
    Czy cesarskie cięcie utrudnia karmienie piersią? Na to pytanie odpowiada położna Danuta Przybyłko (fot. foter.com)
Jak przygotować się do karmienia piersią wiedząc, że poród nie odbędzie się w sposób naturalny? Położna Danuta Przybyłko odpowiada na pytanie Pani Joanny z Tarnowskich Gór, która dzieli się z nami swoimi obawami dotyczącymi karmienia piersią po cesarskim cięciu.

Pani Joanna z Tarnowskich Gór pisze:

Jestem w ciąży, moje maleństwo niedługo przyjdzie na świat. Chciałabym wiedzieć czy mogę w jakiś sposób przygotować się do karmienia piersią? Bardzo bym chciała móc karmić moje dziecko w sposób naturalny, ale niepokoi mnie, że planowane cesarskie cięcie może mi to utrudnić. Czy może Pani podzielić się swoim doświadczeniem? Czy cesarskie cięcie, moja forma po nim, może źle wpłynąć na karmienie. Bardzo proszę o opinię.

 

Przekonanie, że karmienie piersią po cięciu cesarskim jest utrudnione lub niemożliwe jest mitem. Obecnie większość cięć cesarskich wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym, podczas którego kobieta jest przytomna, a wiec pierwszy kontakt z dzieckiem - niezwykle ważny dla karmienia - może odbyć się wkrótce po porodzie.

Za laktację odpowiadają hormony: prolaktyna (wytwarzanie pokarmu) i oksytocyna (wypływanie). Podczas porodu przez cc napełnianie piersi często się opóźnia, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze przystawianie do piersi - często jest to już możliwe na sali operacyjnej.

Zazwyczaj mama po cc czuje się znacznie gorzej, niż po porodzie siłami natury, często ma bóle głowy, boli rana na brzuchu, ciagną szwy, nie może się poruszać i dlatego bardzo ważna jest pomoc położnej przy przystawianiu do piersi. Bardzo ważna jest też pozycja podczas karmienia. Ma to być pozycja dogodna dla mamy żeby nie podrażniać rany na brzuchu. Dlatego warto przed porodem znaleźć poradnię laktacyjną, skontaktować się z położną środowiskową, żeby na spotkaniach edukacyjnych przygotować się do karmienia piersią.

Najważniejsze by przystawiać do piersi najwcześniej jak tylko to jest możliwe, nawet jeżeli wydaje się, że nie ma pokarmu. Nie daj sobie wmówić, że kobiety po cc nie maja pokarmu. Domagaj się pomocy od personelu medycznego przy przystawianiu do piersi, a po wyjściu do domu skorzystaj z wizyt położnej środowiskowej. Nie używaj laktatora. Najlepszym pobudzaniem laktacji jest częste przystawianie do piersi. Karm nawet jeżeli bierzesz leki przeciwbòlowe, gdyż większość lekòw przeciwbòlowych można zażywać przy karmieniu piersią.

 

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów